Bir Borsa İstanbul kuruluşu olan Takasbank, fiziksel altına dayalı ve kişiden kişiye transferin mümkün olduğu 6 bankanın yer aldığı ilk finansal blokzincir ağını hayata geçirdi.

BİGA Dijital Altın projesi olarak bilinen blokzincir ağı, altının dijital bir varlığa çevrilmesini sağlıyor.

Uzun süredir çalışmalarını sürdüren Takasbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Albaraka Türk, Kuveyt Türk ve Ziraat Katılım Bankası’nın aralarında bulunduğu altı bankanın yer aldığı ‘dijital altın’ projesini faaliyete geçirdi.

Borsa İstanbul kuruluşu Takasbank, projeyle ilgili yaptığı açıklamada “30 Aralık 2019 itibari ile uygulamaya alınan “BiGA Dijital Altın” projesine ilk etapta Ziraat Bankası, Vakıfbank, Garanti BBVA, Albaraka Türk Katılım Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası katılım sağladı. Açıklamada, “Böylece katılımcı bankalarla birlikte Türkiye’nin finansal alanda bilinen ilk blokzincir ağı kurulmuştur. Takasbank tarafından sunulan platformdan hizmet sağlayacak olan katılımcı bankaların kendi sistemlerinde yapacakları geliştirmelerle birlikte altın bakiyeleri katılımcı bankalar arasında 7/24 transfer edilebilecektir” ifadelerini kullandı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Mertcan Turaman

İstanbul Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. 2 yıldır kripto parayla ilgili içerikler oluşturuyor ve sektörü yakından takip ediyorum. Habercilik alanında kendimi daha fazla geliştirmek istiyorum.