Twitter yılda iki kere ve 14. kez yayımlanan şeffaflık raporunda 2018’in ikinci yarısında en fazla içerik kaldırma talebinin Türkiye’den geldiğini açıkladı.

Şirket, Türkiye’nin Twitter kullanıcılarıyla ilgili en fazla bilgi talep eden ülkelerden biri olduğunu fakat bu taleplerin hiçbirine yanıt vermediklerini duyurdu.

1 Temmuz – 31 Aralık 2018 arasını kapsayan ve bugün yayımlanan şeffaflık raporuna göre Türkiye, Twitter’a içerik kaldırma için 597 mahkeme kararının yanı sıra 4 bin 417 defa da diğer türlerde yasal talep yolladı ve toplam 9 bin 155 içeriğin kaldırılması istendi.

Görsel: Twitter

Türkiye bu alanda 2014 başından beri ‘içerik kaldırma talebi’ konusunda dünya birincisi konumunda. Toplam 5 bin 14 talepte bulunan Türkiye’yi 3 bin 344 taleple Rusya takip etti. Türkiye’nin talepleri sonucu 72 hesap kapatıldı, 355 tweet kaldırıldı. Türkiye’nin taleplerinin yüzde 4’ü gerçekleşirken bu oran Rusya için yüzde 46 oldu.

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından olan Twitter, dünyadaki içerik kaldırma taleplerinin yüzde 74’ünün Türkiye ve Rusya’dan geldiğini vurguladı.

6 yıl önce bilgi talebinde bulunduğu kullanıcı sayısı yalnızca 1 olan Türkiye, bu süre içerisinde 512 kullanıcı hakkında bilgi talebinde bulunarak bu alanda 6. ülke oldu. Türkiye’den daha fazla bilgi talebinde bulunan ülkeler ise ABD, Japonya, İngiltere, Hindistan, Almanya ve Fransa oldu.

İçerik kaldırma talebi yollayan ülkelerin dağılımı. Görsel: Twitter

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.