Twitter’ın kurucusu ve Bitcoin savunucusu Jack Dorsey, kişisel Twitter hesabından attığı tweet’te ABD’de artan enflasyona dikkat çekerek bunun dünyaya yansımasının kötü olacağını ve işlerin çok daha kötüye gideceğini söyledi.

Jack Dorsey, dün Twitter hesabından attığı tweet’te “Hiperenflasyon her şeyi değiştirecek. Gerçekleşiyor” dedi ve sosyal medya bu tweet’i konuşmaya başladı.

Dorsey’nin dikkat çeken o tweet’i.

Bitcoin’e olan desteği ile bilinen ve günlük 206 milyon aktif kullanıcısı olan Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey de güçlü bir Bitcoin savunucusu. Dorsey’in kurucu ortağı olduğu dijital ödeme plâtformu Square, bilançosunda hatrı sayılır miktarda Bitcoin bulunduruyor ve Bitcoin madenciliği yapıyor.

Milyarder isimler de Bitcoin’i enflasyona karşı korunma yöntemi olarak görüyor

Dorsey’in para birimlerini mahvedebilecek ve tüm ekonomileri çökertebilecek hızla yükselen fiyatların bir koşulu olan hiperenflasyon kelimesini kullanması şaşırtıcı olabilir ancak büyük fon yöneticileri ve teknoloji milyarderleri Bitcoin gibi ‘yeni finansal enstrümanları’ enflasyondan korunma yöntemi olarak görüyor.

Milyarder yatırımcı Paul Tudor Jones gibi milyarder isimler, sık sık dünyada giderek yükselen bir enflasyon dönemi çağrısında bulunuyor. Jones, CNBC’ye haftanın başlarında bir miktar Bitcoin’e sahip olduğunu ve bunu iyi bir enflasyon koruması olarak gördüğünü söylemişti.

Dorsey de tüketici fiyat enflasyonunun ABD’de 30 yılın zirvesine yaklaşmasıyla ve sorunun politikacıların beklediğinden daha kötü olabileceğine dair artan endişe sebebiyle bu görüşünü belirtiyor. Kimi Bitcoin maksimalistleri de rezerv para olan ABD Doları’nın yerini Bitcoin’in alacağını ve dünyada paranın getirdiği sorunları kökten değiştireceğine inanıyor.

COVID 19’dan sonra denge bozuldu

Dünya üzerinde COVID 19 sonrası üretimde yaşanan sıkıntılar, tedarik zincirinin bozulması, hane halkı borçlarının artışı, ülkelerin yanlış ekonomi politikaları, parasal genişleme ve küresel anlamdaki gelir adaletsizliği gibi sorunlar dünya genelinde enflasyonu tetikledi.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin, kritik seviyenin altına indi

ABD Merkez Bankası FED Başkanı Jerome Powell ise önceki gün, enflasyon baskısının “beklenenden daha uzun süreceğini” kabul etti ve “gelecek yıla daha iyi girebileceklerini” söyledi. Bu açıklama kamuoyunu tatmin etmezken; Powell, FED’in politikalarının eleştirenlerin yanlış bir düşünce içinde olduklarını söyleyerek, FED’in enflasyonu hızlandırdığını iddiasına katılmadığını merkez bankasının ekonomiyi onarmak için elinden geleni yaptığını sözlerine eklemişti.

Önde gelen iktisatçılar ve ekonomistler, dünyanın büyük bir ekonomik buhrana doğru gittiğini devletlerin bir araya gelip çözüm üretmemeleri halinde dünyadaki büyük çoğunluğun iklim olayları, göç, açlık gibi sorunlarla yüz yüze kalacağını ifade ediyor.

Hiperenflasyon nedir?

Hiperenflasyon, dünyada paranın piyasada aşırı ölçüde bollaşmasının doğurduğu ekonomik durum, aşırı paraşişkinliği, yüksek enflasyona verilen tanımlamadır. Dünya genelinde enflasyon yılda %200’ün üzerine çıktığı zaman oluşan hiperenflasyon dönemlerinde paranın değeri oldukça düşer.

En yakın zaman örneği ise Güney Amerika ülkesi Venezuela’da yanlış ekonomik politikalar ve yolsuzluklar sonrası oluşan hiperenflasyondur. Venezuela’daki enflasyon oranları hızla artarak 2014’te %69’dan 2015’te %181’e yükselmiştir. Hiperenflasyon dönemi 2016’da başlayarak bir sonraki yıl sonunda %800 enflasyon oranına ulaşmış, 2017’de %4000 ve 2019’da %2.600.000’e varmıştır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.