Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey, geçtiğimiz günlerde Twitter plâtformundaki ilk twwetlerden biri olarak bilinen kendisinin attığı “just setting up my twttr” yazılı tweet’i NFT’ye dönüştürerek NFT plâtformu Valuables’ta satışa çıkarmıştı. TRON CEO’su Justin Sun dahil birden fazla kişinin yüksek fiyat verdiği NFT, Türk asıllı girişimci Sina Estavi’ye 2.9 milyon dolara sattığını açıkladı.

Dorsey, bu ayın başlarında, kullanıcıların NFT tweet’lerini basmasına, satmasına ve bunlara teklif vermesine olanak tanıyan Ethereum tabanlı bir plâtform olan Cent’i kullanarak tweet’i basmıştı. Dorsey’in 21 Mart 2006’da gönderdiği tweet satışa çıkarılmış ve yüksek rakamlar teklif edilmişti.

Açık artırmanın sonlandığını ve NFT’yi satın alan kişinin Malezyalı block zinciri şirketi Bridge Oracle’ın CEO’su Sina Estavi olduğunu söyleyen Dorsey, müzayedenin tüm gelirini, aşırı yoksulluk içinde yaşayan ailelere doğrudan nakit para gönderen, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan GiveDirectly’ye bağışlayacağını söyledi. Twitter’ın CEO’su, fonları aldıktan sonra onları kripto para borsası Kraken’a transfer etti.

Sina Estavi, satın alımı sonrası attığı tweet’te, “Bu sadece bir tweet değil! Sanırım yıllar sonra insanlar, Mona Lisa tablosu gibi bu tweetin gerçek değerini anlayacaklar.” dedi.

Dijital sanattan, videolardan, fotoğraftan, spor olaylarına kadar her şey NFT olarak basılabiliyor. Değiştirilemeyen token’lar olarak bilinen NFT’ler büyük popülerlik kazanıyor ve blockchain teknolojisi üzerinde çalışan bir özgünlük sertifikası sağlıyor. Beeple, Mart ayında 69 milyon dolara Everyday: The First 5000 Days adlı eserini rekor bir satışla Metakovan adlı bir girişimciye satarken, müzayede evi Sotheby’s de dijital sanatçı Murat Pak ile bir iş birliği başlatacağını açıklamıştı.

İlginizi Çekebilir:  Øystein Stray Spetalen Bitcoin konusunda çabuk çark etti ve yatırım yaptığı ortaya çıktı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.