Twitter, Türkiye’de AK Parti’ye destek veren, sahte ve organize açılmış olduğunu iddia ettiği 7.340 hesabı sildiğini açıkladı.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal ağlarından Twitter, yaptığı açıklamada devletlerle ilişkili hesapların söylemleriyle halkı manipüle ettiği gerekçesiyle birçok hesabı ifşa etti. Buna göre Çin, Rusya ve Türkiye hükümetleri ile bağlantılı olan 32 bin 242 hesap dezenformasyonda bulunup algı yaratıyordu. Bu açıklamadaki kripto para detayı da dikkat çeken başka bir konu olarak göze çarptı.

Gece saatlerinde gelen açıklamada Twitter, AKP lehine siyasi bir anlatım yaratmaya çalıştığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güçlü bir destek verdiği belirtilen 7.340 hesabın sosyal ağlarından tamamen silindiğini 5 GB’lık tweet arşivi ve 821 GB’lık medya arşivi kamuya açtığını açıkladı.

Dünyaca ünlü mikroblog sitesi, aynı zamanda bunun dışında AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a muhalif hesapların da yaptırıma uğradığını detaylandırırken, bir başka göze çarpan cümle de kripto paralara ayrılmıştı.

Blogda yayınlanan yazıda bu algıyı düzenleyen ve hayata geçiren geniş ağ aynı zamanda kripto para birimleriyle ilişkili spam gibi ticari aktiviteler için de kullanıldı.

Twitter: Teknik altyapı ve hesap davranışlarındaki aktiviteler

Twitter’ın resmi blog sitesinden yapılan açıklama şu şekilde…

2020’nin başında tespit edilen bu bir dizi bağlantılı hesabın koordineli ve gerçek olmayan aktivitelerinin asıl hedefi Türkiye’deki kullanıcılar. Platformumuzun teknik altyapısı ve hesap davranışlarından yola çıkan analizimiz, bu sahte ve ele geçirilmiş hesapların AKP lehine siyasi bir anlatım yaratmaya çalıştığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güçlü bir destek verdiğini gösterdi. Bugün bu 7.340 hesabı açıklıyoruz.

Teknik işaretler, partinin gençlik kollarıyla bağlantılı ve merkezi bir ağın ele geçirilmiş birçok hesapla ilişkili olduğunu gösteriyor. Bunun sonucu olarak bugün ifşa ettiğimiz ağ içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümetini eleştiren hesaplar da var. Bu ele geçirilen hesaplar, düzenli olarak yukarıda belirtilen devlet aktörleri tarafından hack ve ele geçirme çabalarının hedefi olmuştur. Bu geniş ağ aynı zamanda kripto para birimleriyle ilişkili spam gibi ticari aktiviteler için de kullanıldı.

Twitter’ın sosyal medyadaki siyasi rolü

Sosyal medya platformu Twitter, iki mesajına “teyit uyarısı” konulmasından sonra sosyal medya platformlarının daha sıkı denetlenmesini amaçlayan bir kararname imzalayan ABD Başkanı Donald Trump’ın bir mesajına erişimi ‘şiddeti yücelttiği’ gerekçesiyle sınırlamıştı.

İlginizi Çekebilir:  Ripple kurucusu Jed McCaleb, rekor miktarda XRP sattı

Trump, sosyal medya platformlarına ilişkin yaptığı konuşmada, “Twitter, saygın bir şirket olmasa ve hukuki hakkım olsa Twitter’ı da kapatırdım. Bu konuda avukatlar ile görüşüyoruz, hukuki bir süreç yürüteceğiz.” demişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.