Avrupa’daki futbolseverler, UEFA’nın blockchain ile ilgili yeni girişimi sayesinde maç biletlerine mobil uygulama sayesinde erişebilecek.

Önümüzdeki Haziran ayında düzenlenecek olan EURO 2020 organizasyonundaki bilet talebine yetişebilmek ve bu açıdan sorunsuz işlemesini isteyen UEFA, resmi sitesinden yaptığı açıklamada blockchain tabanlı yeni bir mobil biletleme sistemini hayata geçirmeyi planlıyor. Sistem taraftarların statlara sorunsuz ve güvenli bri şekilde girmesini sağlayacak. Buna göre bir milyondan fazla taraftar maç biletlerine akıllı telefonlarından rahatlıkla ulaşabilecek.

Yeni modern mobil biletleme sistemi güvenli bilet dağıtımını sağlayacak ve biletlerin çoğaltılmasını önlemeye yardımcı olacak. Blockchain tabanlı sistemde sahip olunan biletlerde yer alan QR kodları yalnızca taraftarlar stadyuma yakın olduğunda Bluetooth yardımıyla etkinleştirilecek.

Biletler mobil uygulamayla taraftarlara iletilecek

UEFA Uluslar Ligi’ndeki dört maçta yaklaşık 110 bin bilet satıldı ve bu biletlerin yüzde 80’i elektronik bir şekilde sahiplerine ulaştırıldı.

UEFA EURO 2020 turnuvası için bilet satın alan taraftarlar, UEFA EURO 2020 mobil bilet uygulaması aracılığıyla biletlerini mobil bilet olarak alacaklar. Uygulama, Android ve iOS telefonlar için Mayıs 2020’nin sonuna doğru indirilebilir durumda olacak. Mobil biletler, maçtan en geç yedi gün önce uygulamayla birlikte teslim edilecek. UEFA, toplamda 51 maçın tamamında hayranlara bir milyondan fazla mobil bilet sunmayı bekliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.