Ukrayna’daki nükleer enerji santralleri, hükümetin yapacağı yasa teklifi ile Bitcoin ve diğer kripto paralar madenciliğine başlayabilir.

Ukrayna Enerji Bakanı Olha Buslavets, ülkenin nükleer santral işletmecisi Energoatom’a kripto para madenciliği için fazla elektrik kullanmayı düşünmesi için bir mektup gönderdi.

Parlamento Üyesi Geo Leros’un Facebook hesabında yayınladığı mektupta, “Energoatom ve Energoatom Ticaret Bölümü ile birlikte çalışmak için nükleer santraller tarafından üretilen elektrik için ek pazarlar sağlamak amacıyla kripto para madenciliği projelerinin olası uygulanmasının düzenleyici ve teknik konuların görüşülebiliriz” ifadelerini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky, ülkede yenilik peşinde

Enerji Bakanlığı, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’nin vizyonunun Ukrayna’yı dijitalleştirmek olduğunu ve elektrik israfını önlemek için yenilikçi çözümler uygulamak olduğunu ileri sürmenin en iyi yol olduğunu söyledi.

Ukrayna Enerji Bakanlığı yaptığı diğer bir açıklamada, ülkedeki nükleer santrallerin koronavirüs krizinin etkileri nedeniyle aşırı elektriğe sahip olduğunu açıklamıştı ve bunun değerlendirilmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Kripto madenciliği sektörü konusunda oldukça iyimser olan Ukrayna, bu yılın başlarında, ülkenin Dijital Dönüşüm Bakanlığı’nın bu sektöre hehangi bir düzenleme getirmeyeceğini, sistemin zaten blockchain konsensus kurallarına göre kendi kendini yönettiğini duyurmuşlardı.

Kripto Para Madenciliği Nedir, Türleri Nelerdir, Nasıl Yapılır?

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.