Ukrayna’daki dijital bankalardan Monobank, bu ay içerisinde Bitcoin alım satım hizmeti sunmayı plânlıyor. Öte yandan Monobank, Bitcoin ile işlemlerin halledilebileceği banka kartını bu ayın sonunda piyasaya sürmek için Ukrayna Ulusal Bankası’ndan onay bekliyor.

Ukrayna hükümeti kripto parayla ilgili hazırlığını yaptığı mevzuatta ilerleme kaydederken, ülkedeki büyük yerel dijital banka olan Monobank, Bitcoin (BTC) ticaretini içeren bir banka kartını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Monobank kurucu ortağı Oleg Gorokhovsky, yaptığı açıklamada, Ukraynalı çevrimiçi bankacılık uygulaması Monobank’ın bir kripto para birimi ticaret platformuyla pilot entegrasyonunu tamamladığını duyurdu.

2.5 milyon müşterisi var

Gorokhovsky’ye göre, bu entegrasyon Monobank kullanıcılarının bir banka kartı ile Bitcoin alıp satmalarını sağlayacak. Yetkili, Monobank’ın yeni özelliği bu ay içinde Ukrayna Ulusal Bankası’ndan onay bekleyene kadar yayınlamayı beklediğini kaydetti.

2017 yılında faaliyete geçen Monobank, eski bir merkez bankası başkanı ve Ukrayna eski başbakan yardımcısı olan işadamı Sergey Tigipko’nun sahibi olduğu Universal Bank’ın lisansı altında faaliyet gösteriyor. Ağustos 2020 itibariyle, Monobank’ın kullanıcı tabanının 2,5 milyondan fazla müşteriye sahip olduğu bildiriliyor.

Aynı zamanda Ukrayna’nın en büyük ticari bankası olan PrivatBank’ın eski yönetim kurulu başkan yardımcısı olan Monobank’tan Gorokhovsky, bu yılın başlarında Bitcoin hakkındaki iyimserliğini dile getirmişti. Şubat ayındaki bir Facebook gönderisinde Gorokhovsky, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımının sonunda kendisini Bitcoin’in kalıcı olduğuna inanmaya ikna ettiğini söyledi. Ayrıca, Bitcoin’de önemli bir yatırımı olduğunu açıklayarak BTC’nin 2022 yılına kadar 100.000 dolara ulaşacağını düşündüğünü ifade etmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!