El Salvador’un Bitcoin‘i yasallaştırması dünyada yankı bulmaya devam ediyor. Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) üst düzey yetkilisi Benoit Coeuré, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi yapma kararının, ödeme aracı olma testini geçmeyen spekülatif bir varlık için “ilginç bir deney” olduğunu söyledi.

The Bank for International Settlements yani Uluslararası Ödemeler Bankası İnovasyon Merkezi Başkanı Benoit Coeuré, Bitcoin hakkında Orta Amerika ülkesi El Salvador’un verdiği bu kararı ilginç olarak niteledi ve “Bitcoin’in spekülatif bir varlık olduğunu düşünüyoruz ve bu yüzden kesinlikle regüle edilmeli.” ifadelerini kullandı.

İngiltere Merkez Bankası ile bir düzenleyici araştırma merkezinin açılışında konuşan Coeure, “BIS olarak bu konuda netiz. Bitcoin’i bir ödeme aracı olma testini geçmiş değil. Bunu böyle görmediğimizi açıkça belirttik.” şeklinde konuştu.

Uluslararası Para Fonu (IMF), dünkü açıklamasında finans sistemi için büyük sorun yaratacağını açıklayarak, “Kripto varlıklar önemli riskler oluşturabilir ve bunlarla uğraşırken etkili düzenleyici önlemler çok önemlidir. Bitcoin’in yasal para birimi olarak benimsenmesi, çok dikkatli analiz gerektiren bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunları gündeme getiriyor, bu nedenle gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve yetkililerle istişaremize devam edeceğiz.” demişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.