UMA Coin (UMA), UMA ağının yerel token’idir. UMA ağı ise sentetik varlıklar oluşturmaya yarayan bir yenilikçi finansal protokoldür. Kullanıcılar bu ağda ekonomik garantiler karşılığı kendi kendine çalışan elektronik sözleşmeler yaratabilir. UMA merkeziyetsiz bir finans ağıdır.

UMA coin ne işe yarar? UMA coin’in geleceği var mı?

UMA karşılıklı iki tarafın kendi akıllı finansal sözleşmelerini tasarlamasına ve hayata geçirmesine izin veren açık kaynaklı bir yapıdadır. Bu sözleşmelerin ekonomik garantilerle oluşturulması, onların kendi kendilerine çalışmalarını ve evrensel olarak erişilebilir olmalarını mümkün kılıyor.

UMA geliştiricileri, finansal piyasaların herkes tarafından erişilebilir ve herkese açık olmasını savunurken, merkeziyetsizliğin yanında tüketicileri koruyan bölgesel yasa ve düzenlemelere de uyumlu ve saygılı olunmasının da şart olduğunu belirtiyor.

UMA’nın Sentetik Token Geliştiricisi ile kullanıcılar, herhangi bir şeyin varlığına endeksli kripto varlıklar oluşturmak için akıllı bir sözleşme yaratabiliyor. Bu sayede örneğin fiyatı altın fiyatına endeksli ya da Tesla şirketinin hisse senedi fiyatlarına endeksli stable coin’ler geliştirebilmek mümkündür. Hatta, bir adım ileri giderek, “borsada para kazananların sayısına” endeksli bir coin bile oluşturulabilir.

Bu sentetik token’ler en az %120 oranında teminat ile üretilirler. Yani değeri 100 Dolar’a sabitlenecek bir token için, en az 120 Dolar’lık teminat yatırılması gerekmektedir.

UMA coin madenciliği yapılabiliyor mu?

UMA Coin, madenciliği yapılamayan bir kripto paradır. Arzın tamamı UMA ağı geliştiricileri tarafından piyasaya sürülmektedir.

UMA Coin, 0.25 Amerikan Doları değerleme ile halka arz edilmiş, UniSwap merkeziyetsiz borsasından satışı yapılarak piyasaya sürülmüştür. Daha sonra fiyatı giderek yükselmiş ve değerlenmiştir.

UMA Coin’in toplam arzı 101 milyon adet duyurulmuştur. Şu an bu arzın 56 milyon adedi piyasada dolaşımdadır.

UMA coin hangi borsalardan nasıl alınır?

UMA Coin’in piyasa değeri 1,12 Milyar Amerikan Doları’dır, tüm arz tamamlandığında 2 Milyar Amerikan Doları ile değerlenecek olan UMA coin, kripto para piyasasında 60. sıradadır.

İlginizi Çekebilir:  Pinkelon Token nedir, nereden ve nasıl alınır?

Yazının yayımlandığı tarih itibariyle 1 UMA coin 20 Amerikan Doları’na eşittir.

2020 yılının Mayıs ayında 1,16 Amerikan Doları ile dibe vuran UMA coin fiyatı, 2021 Şubat ayında 43,37 Amerikan Doları ile en yüksek noktaya erişmiştir.

UMA coin, Türk borsaları arasında henüz listelenmezken, yurtdışında Binance, Coinbase Pro, Uniswap, Huobi Global, KuCoin, 1inch Exchange, OKEx, Bittrex gibi büyük borsalardan alınıp satılabiliyor ve transfer (alma ve gönderme, yatırma ve çekme) işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

UMA coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!