UniSwap, yeni nesil bir merkeziyetsiz finans (De-Fi) platformudur. Daha basit tabirle UniSwap bir merkeziyetsiz borsa (Decentralized Exchange – DEX) platformudur.

DeFi borsası UniSwap’te paranızı kimseye emanet etmeden yani merkezi bir borsanın spot cüzdanlarına yatırmadan doğrudan kendi cüzdanınız üzerinden alım satım yapabilirsiniz. Ayrıca UniSwap’in likidite havuzlarına fon sağlayarak faiz kazanabilirsiniz.

UniSwap avantajları ve özellikleri nelerdir?

  • Alım satım işlemleri için emir defterine ya da bir merkezi onaya gerek duyulmaz.
  • Açık kaynaklıdır.
  • Meerkeziyetsiz bir fiyatlandırma sistemi vardır.
  • Listeleme süreci ve emir defterinde emrin gerçekleşmesini bekleme süreleri yoktur.
  • Listeleme ücreti yoktur.

UniSwap nasıl çalışır?

UniSwap platformu “Sabit Ürün Piyasa Yapıcı” (Constant Product Market Maker – CPMM) denilen bir teknolojik altyapı üzerinde çalışır. Bu altyapı, “Otomatik Piyasa Yapıcı” (Automated Market Maker – AMM) denilen teknolojinin bir çeşididir.

Bu CPMM’ler, akıllı kontratlar sayesinde likidite havuzlarının kaydını tutar.

UniSwap’te likidite sağlayıcısı olmak için, herhangi iki token’den eşit miktarda likidite havuzlarına yatırmanız yani stake etmeniz (borç vermeniz) yeterlidir. Bu sayede, havuzlardaki likidite ile kullanıcılar alım-satım işlemlerini yapar. UniSwap aldığı işlem komisyonunu likidite sağlayıcılara faiz (ödül) olarak öder.

Kısacası, elinizdeki kripto varlığı UniSwap’in likidite havuzlarına yatırarak, faiz kazanabilirsiniz. Ancak, az önce bunun için iki token’den de eşit miktarda yatırmanız gerektiğini söylemiştik. Bilindiği gibi kripto para birimleri piyasaları, sıklıkla düşer ya da yükselir. Bu düşüşler esnasında “geçici kayıp” denilen durumlar oluşur. Yani, yatırdığınız varlığınızın bir kısmını ya da tamamını kaybetme riskiniz de her zaman vardır. Bu durumda, paranızı HODL etmek, stake etmekten daha kazançlı ve güvenli olabilir. Kripto para piyasasındaki değişmez kuralın da dediği gibi; Own your risk! (Risk sana ait)

İlginizi Çekebilir:  Merkeziyetsiz finans borsaları 73 milyar dolar hacimle rekor kırdı

UniSwap nasıl kayıt/üye olunur, nasıl kullanılır?

  • Ana sayfaya gittikten sonra, MetaMask ya da TrustWallet gibi, yüksek güvenlikli Ethereum tabanlı cüzdanınızı bağlayın.
  • Takas etmek istediğiniz token’leri seçin. Vermek ve almak istediğiniz token çiftini belirleyin.
  • Swap butonuna tıklayın.
  • Cüzdanınızdan işlem talebini onaylayın.
  • Ethereum blok zinciri üzerinde onaylandıktan sonra işlem gerçekleşecektir.
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.