Uniswap Coin (UNI), merkeziyetsiz bir dijital para birimidir. Diğer DeFi (merkeziyetsiz finans) para birimleri arasındaki rolü, “otomatikleştirilmiş piyasa yapıcısı” olmasıdır.

2018 yılında piyasaya sürülen ancak popüler kripto para borsalarında işlem görmeye başlaması 2020 yılının Kasım ayında olan Uniswap Coin (UNI), 0,30 Amerikan Doları ile girdiği borsalarda yüzde bin oranında değerlenerek 15 Amerikan Doları’na kadar yükseldi.

Uniswap Coin (UNI), işlemlerin tamamen otomatik biçimde gerçekleşmesini hedefleyen bir token olarak, merkeziyetsiz borsalarda karşılaşılan likidite sorunlarından arındırılmış durumdadır. Uniswap protokolündeki eski kullanıcılara ödül olarak ücretsiz verilen Uniswap Coin (UNI)’ler büyük kripto para borsalarındaki yüksek değerlenmenin ardından, kullanıcılarına yüksek kâr getirmiştir.

Ethereum blockchain’i (blokzincir) üzerinde işleyen bir token olan Uniswap Coin (UNI), otonom borsa için geliştirilmiş olan özel bir formülle işlemektedir. Kullanıcılar için kimlik zorunluluğunu kaldıran ve sahip olunan her token çifti için likidite havuzları oluşturulabilen Uniswap Coin (UNI), riski sınırlandırması ve masrafları azaltması ile de kullanıcı dostu bir portre çizmektedir.

Uniswap detayları neler?

Uniswap Coin (UNI) geliştiricileri, kendi token’lerini “Uniswap’ın yıkılmaz ve otonom niteliklerini kusursuz biçimde korumaya devam ederken, ağın sahibinin topluluğun kendisi olduğu ve kendi kendini sürdürebilir altyapı ile yüceltmek” sloganıyla tarif ediyor.

Toplam arzı 1 milyar adet olan Uniswap Coin (UNI) dört yıl boyunca arz edilmeye devam edecek, ardından yüzde 2 oranında bir “daimi enflasyon” a tabi tutulacak. Uniswap topluluk üyelerine yüzde altmış, geliştirilere yüzde 21.5, yatırımcılara yüzde 17.8 ve danışmanlara binde 69 oranında dağıtılan Uniswap Coin (UNI), çalışmak için Ethereum ağına ihtiyaç duymaktadır.

Uniswap Coin (UNI), herkesin Web3 protokolü aracılığıyla bağlanabildiği ve herhangi bir ERC20 token’i takas imkanı sağladığı için, ayrıca likidite sağlayıcılar arasında bölünmüş olan binde 3 oranındaki komisyonu ile düşük maliyetli işlemler sunduğu için popüler hale gelmiştir. Piyasa oranı denklemi nedeniyle balinaların büyük çapta alımları için cazip olmayan Uniswap Coin (UNI), arbitraj ticaretine mahkum olduğu için de yüksek oranlı alım satımlar için tercih edilmemektedir.

İlginizi Çekebilir:  Near Protocol (Near Coin) nedir, nereden ve nasıl alınır?

Digital Coin isimli internet sitesine göre Uniswap Coin (UNI), önümüzdeki yıllarda ancak 21 Amerikan Doları’na kadar değerlenebilecektir. Pica Cripto’ya göre 2025 yılına kadar 20 ila 100 Amerikan Doları bandında gezeceği tahmin edilirken, DeFi NYC’nin kurucusu Cole Kennely ise Uniswap Coin (UNI)’nin yakın zamanda ilk 3 kripto para arasına gireceği iddiasında bulundu.

Öte yandan Uniswap Coin (UNI) Airdrop’unda yatırımcılara 400’er adet dağıtılması ve bunun binlerce dolar etmesi, haksız kazanç ve “dolandırıcılık” iddialarına da neden oldu.

Uniswap nereden ve nasıl satın alabilirim?

Yazının yayımlandığı tarihte 1 Uniswap Coin (UNI), 24,20 Amerikan Doları ile fiyatlandırılırken, yaklaşık market değeri 7,3 Milyar Dolar olan dijital paranın 1 milyar adet olması planlanan arzının şu an 300 milyon adedinin piyasada olduğu hesaba katılırsa, tüm arz tamamlandığında yaklaşık 24 Milyar Dolar’lık bir piyasa değerine sahip olacağı hesap ediliyor. Şu an kripto para piyasasında en değerli 13. Para birimi olan Uniswap Coin (UNI), 0.4 Amerikan Doları ile en düşük, 32.63 Amerikan Doları ile de en yüksek değerlemesini yaşadı.

Uniswap Coin (UNI), Binance üzerinden Türk Lirası ile satın alınabiliyor, ayrıca bir çok kripto para borsasında farklı işlem çiftlerinde alım-satım ve transfer (çekme ve yatırma) işlemleri yapılabiliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!