Türkiye’nin ünlü iktisatçılarından Korkut Boratav, Koronavirüs‘ün dünyaya ve ülkemiz ekonomisine olan etkilerine yönelik çözümleri ve son durumu bir köşe yazısıyla paylaştı.

Boratav, şu anki kapitalist düzenin koronavirüs ile mücadelede yetersiz kaldığını, çözümün Merkez Bankaları ile değil devletler yoluyla direkt olarak vatandaşa para dağıtılması gerektiğini söylerken Donald Trump ve Boris Johnson gibi liderlerin ‘bütçe açığı’ riskine rağmen bunu gerçekleştirmek zorunda kaldığını ifade etti.

Türkiye, koronavirüsün ekonomik etkilerini nasıl çözecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın koronavirüsle mücadele kapsamında açıkladığı 100 milyar TL yani 15 milyar dolarlık ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ paketi için ‘şirketleri ve işverenleri gözeten bir paket olduğunu söylerken şunları belirtti…

“Cumhurbaşkanı, koronavirüse karşı on dokuz maddelik bir ekonomik paket açıkladı. Sıralanan önlemlerin büyük çoğunluğu doğrudan doğruya şirketlere, işverenlere hitap ediyor.”

“Pakette, doğrudan doğruya emekçileri, yoksulları gözeten maddelerin sayısı sadece üç: Emeklilerin en düşük aylığı 1500 TL’ye çıkarılacak ve bayram ikramiyesi Nisan’a çekilecek; ihtiyaç sahibi ailelere yapılan yardımlara ek kaynak ayrılacak; 80 yaşı aşkın yalnız kişiler için bir “takip programı” devreye alınacak.”

Ünlü iktisatçı, çözüm olarak da şu satırları yazdı…

“Ek kaynaklar, kredi teşviklerine, şirket kurtarmalarına değil, sadece sağlık harcamalarına ve emekçilere dönük nakit aktarımlarına ayrılmalıdır.”

“Bu çerçevedeki ek harcamalar merkezî bütçe sınırları aşılarak; bütçe-dışı kaynaklar sonuna kadar kullanılarak; para basılarak yapılmalıdır. Bugünün gündemi, insanları yaşatmak; emekçi gelirlerini, toplam talebi sürdürmektir. İç talebin bu derecede çöktüğü bir ortamda “enflasyon kâbusu” safsatadır.”

Yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz…

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!