USD Coin (USDC), değeri 1 Amerikan Doları’na sabit olan bir stable coin’dir. ABD merkezli Circle ve dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase tarafından desteklenen bir teknoloji projesi olan Centre tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen USD Coin (USDC)’in fiyatının 1 Amerikan Doları’na eşit tutulması amacıyla, piyasaya sürülen her bir USD Coin (USDC) için sürekli denetlenen ve izlenebilen bir özel banka hesabına 1 Amerikan Doları karşılık yatırılmaktadır. Yani USD Coin (USDC)’in fiziki karşılığı vardır.

Fiziki para birimlerinin akıllı kontratlar ile entegre edilebilmesini sağlayan ve finansal sistemleri blok zincir üzerinde kullanmak için güvenilir ve elverişli bir yol sağlayan USD Coin (USDC), Ethereum ERC-20 blockchain (blokzinciri) teknolojisi altyapısını kullanmaktadır.

USD Coin (USDC), yöneticisi olan Centre Konsorsiyum tarafından “düşük maliyet ve yüksek güvenlik vaat eden” bir para birimi olarak tanımlanmaktadır.

USD Coin (USDC), yazılımsal ve sistemsel açısından oldukça güvenli bir yapıya sahiptir. Ancak bu para biriminin merkeziyetli oluşu, yani bir şirkete ait oluşu, riskleri de beraberinde getirmektedir. Örneğin USD Coin (USDC)’i yöneten şirketin iflas etmesi gibi durumlarda, USD Coin (USDC)’in normalde 1 Dolar’a sabitlenmiş olan değeri, şirketin kasasında fiziki karşılığının kalmaması durumunda sıfıra vurabilir.

Tether’dan sonra en çok kullanılan stabelcoin

USD Coin (USDC), piyasadaki bir diğer stable coin olan USD Tether (USDT) ile benzer bir yapıya sahiptir. Tabir-i caizse bu iki coin birbiriyle rekabet halindedir. Yayımlanan bir rapora göre, kripto para borsalarındaki USD Coin (USDC) miktarı, 2021 yılının başında yüzde 112 oranında artış göstererek 915 Milyon Dolar’a yükselirken, 2021 yılından bu yana yaklaşık 1 Milyar Dolar değerinde USD Coin (USDC) piyasaya sürüldü ve bunların tamamına yakını merkezi kripto para borsalarında tutuluyor.

İlginizi Çekebilir:  Hangi kripto para borsası ne kadar komisyon alıyor?

2020 yılından bu yana yüzde 900’ün üzerinde arzı artan USD Coin (USDC) sayısı, 500 Milyon Dolar’dan 5,1 Milyar Dolar’a yükseldi.

USD Coin (USCoin) hangi borsadan nasıl alınır?

Kripto para piyasasındaki toplam değeri 8 Milyar Dolar olan USD Coin (USDC), sabit değeri sayesinde kripto para alım-satımlarının yanı sıra, günlük trade (günlük alım-satım) yapan yatırımcıların, dalgalı piyasalarda yatırımlarını sabit biçimde saklamak için tercih ettikleri para birimlerinden biridir.

USD Coin (USDC) sahibi yatırımcılar, sahip oldukları coin’leri borsalarda stake ederek, yani ödünç verip bir çeşit faize yatırarak ekstra gelir elde edebilirler ya da uzun vadeli olarak ellerinde tutarak, Amerikan Doları’nın Türk Lirası karşısında değer kazanması ile yatırımlarını değerlendirebilirler.

USD Coin (USDC), Türk Lirası ile Binance üzerinden alınabilir ve Coinbase dahil yeryüzünde birçok kripto para borsasında alım-satım ve transfer (çekme-yatırma) işlemleri yapılabilir.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!