Tüm finansal piyasalar geçen hafta Bitcoin ETF gelişmelerine odaklanmıştı. İlk olarak ProShares Bitcoin Strategy’nin ETF kabulü ve işlem görmüştü. Dün de ikinci Bitcoin vadeli ETF’i Valkyrie, NASDAQ’da listelenmişti. Valkyrie Bitcoin ETF’i (BTF) günün sonunda 80 milyon dolarlık bir başlangıca imza attı.

Bloomberg verilerine göre Valkyrie’nin Bitcoin Stratejisi ETF’si ($BTF), piyasada 25 dolardan işleme açıldı ve günü 24.16 dolardan kapattı. Özetle günün sonunda yaklaşık 3,1 milyon hissenin el değiştirdikten sonra ilk işlem gününde hacim olarak yaklaşık 80 milyon dolara ulaştı.

Bloomberg ETF analisti Anthony Rayar, $BTF ve ProShares’in ETF’i $BITO için işlem gören hacim ve değerin “güçlü ve tutarlı talep” gösterdiğini tweetledi.

Bloomberg Kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, ProShares’in $BITO’su tarafından önemli ölçüde gölgede kalmasına rağmen, $BTF listesinin bu yılın önemli bir başlangıcı olmaya devam ettiğini açıkladı.

ProShares bu haftanın başlarında New York Menkul Kıymetler Borsası’nda ilk Bitcoin vadeli ETF’sini listeledi ve ürün iki günde 2 milyar dolardan fazla hacmiyle zaten beklentilerin fazlasını karşıladı.

SEC Başkanı Gary Gensler’in CME Bitcoin vadeli işlemlerine bağlı ürünler için kripto tekliflerini gözden geçirmekle ilgilendiğini belirtmesinin ardından, ProShares ABD’nin ilk kripto ETF’sini listeleme yarışını kazanmış ve tarihte ABD’de vadeli olarak işleme açılan ilk ETF olmuştu. Ondan sonra da Valkyrie ikinci vadeli Bitcoin ETF’i oldu, ancak önümüzdeki hafta listelenmesi beklenen VanEck de dahil olmak üzere başka ETF başvuruları da beklemede.

Piyasa özellikle Grayscale’in spot Bitcoin ETF’inin sonuçlanmasını bekliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!