Kanada ve ABD şirketleri Bitcoin ETF’lerine yoğun ilgi gösteriyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) Bitcoin ETF’leri için yapılan başvurularda yeni bir süreç başlıyor. Van Eck’in Bitcoin ETF başvurusu SEC tarafından yayımlandı.

2021’in ilk ayında Bitcoin ETF’ini başlatmak için SEC’ye başvuruda bulunan Van Eck’in başvurusu dosyası yayımlandı ve SEC 45 gün içerisinde bu ETF’in başlaması için karar verecek. Buna göre SEC, ya başvuruyu onaylayacak ya reddedecek ya da inceleme süresini biraz daha uzatabilme hakkına sahip. Bu değerlendirme süreci ise sadece 240 gün. SEC inceleme süresini ancak bu zaman dilimine yayabilir sonrasında karar vermesi gerekecek.

SEC’nin Van Eck Bitcoin ETF’ini onaylaması halinde ABD’de hayata geçen ilk Bitcoin ETF’i olacak. Bilindiği üzere ABD Başkanı Joe Biden’ın aday gösterdiği Gary Gensler, kripto dostu bir yaklaşım içerisinde ve Bitcoin ile ilgili de olumlu görüşlere sahip.

Bugüne kadar üç Bitcoin ETF’i başlatan Kanada’nın aksine, Amerika Birleşik Devletleri hâlâ ilk Bitcoin ETF’ini bekliyor. VanEck, bu girişiminde başarılı olursa, Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni bir düzenleyici zeminini kıracak ve Bitcoin endüstrisinde çok beklenen bir ürün için bir yol açacak.

ETF nedir?

ETF menkul kıymetler borsalarında işlem gören bir yatırım fonudur. ETF, hisse senedi, emtia veya tahvil gibi varlıkları tutar ve genellikle sapmalar net varlık değerine yakın tutmak için tasarlanmış bir arbitraj mekanizması ile çalışır. Yatırımcılar, varlığı direkt satın alma riskine girmeden o varlığa fonun ölçeğinde yatırım yapmış olur yani bu dolaylı yoldan bir yatırım olarak tanımlanabilir.

Tamamen bankalarda bulunan yatırım sepet fonlarıyla benzer yapıdadır. Yatırımcılar bu yatırım fonunda, birden fazla ürüne para yayarak çeşitliliği artırabilir ve o varlığı alıp satabilir.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin iştahı Google aramalarına yansıdı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.