Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak Türk lirası ve döviz cinsinden aylık azami akdi ve gecikme faiz oranları düşürüldü.

1 Nisan 2020’den geçerli olmak üzere, Türk lirası cinsinden kredi kartı süreçlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz yüzde 1,40’tan yüzde 1,25’e düşürüldü. Yabancı para cinsinden kredi kartı süreçlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz de yüzde 1,12’den yüzde 1’e indirildi.

Koronavirüs etkili oldu

Türk lirası cinsinden kredi kartı süreçlerinde uygulanacak aylık azami gecikme faizi yüzde 1,70’ten yüzde 1,55’e düşürüldü. Yabancı para cinsinden kredi kartı süreçlerinde uygulanacak aylık azami gecikme nema orantısı ise yüzde 1,42’den yüzde 1,30’a indirildi.

Merkez Bankası’nın bu hamlesi, koronavirüsle mücadelede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ekonomik paketin devamı niteliğinde ufak bir ekleme olarak göze çarpıyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruda “Kredi kartı süreçlerinde uygulanacak aylık azami akdi ve gecikme getiri nispetleri değişiklik yapılması halinde açıklanır” ifadelerine yer verildi.