Bitcoin ve diğer kripto paralara karşı ılımlı yaklaşan, ABD Başkanı Joe Biden’ın aday olarak gösterdiği CFTC eski başkanı Gary Gensler, Senato’da 53’e 45 oy çokluğuyla ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanlığına seçildi.

Ocak ayında Başkan Joe Biden tarafından pozisyona aday gösterilen Gensler, daha önce 2008 mali krizinin ardından türevlerle ilgili yeni düzenlemelerin uygulanmasını denetleyen Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) başındaydı.

Kripto dostu açıklamalarıyla bilinen Gensler, SEC Başkanı olarak, kripto para birimi endüstrisine yönelik düzenlemeleri şekillendirmek veya mevcut düzenlemelerin nasıl uygulanması gerektiğini belirlemek için bolca fırsata sahip olacak.

Gensler’ın ana gündem maddeleri: Ripple davası, kripto para düzenlemeleri ve Bitcoin ETF’leri

Gensler geçen ay Senato Bankacılık Komitesi tarafından yapılan onay duruşmasında, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, ödeme tarafına ve finansal kapsayıcılığa yeni bir düşünce getirdi, ancak aynı zamanda önemsememiz gereken yeni yatırımcı koruma meselelerini de gündeme getirdi. Eğer başkan adaylığım SEC’de onaylanırsa, hem yeni inovasyonu teşvik etmek hem de yatırımcı korumasını sağlamak için özünde komisyon üyeleri ile birlikte çalışırım.” demişti.

MIT’de Bitcoin ve blokzincir üzerine dersler veren Gensler, Ripple (XRP) için ‘menkul kıymet’ yorumunu yapmıştı.

Yeni SEC Başkanı’nın önünde halihazırda yatırımcıların çok merak ettiği SEC/Ripple davası, kripto para düzenlemeleri konusu ve ABD’de 9 şirketin başvuru yaptığı Bitcoin ETF konusu bulunuyor. Gensler’ın bu konuda nasıl kararlar alacağı kripto dünyasının başlıca gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!