Geçtiğimiz aylarda konuşulan Güney Kore’de kripto paradan vergi alınması olayı gündeme gelmişti. Bu iddia doğrulandı ve Güney Kore devleti, Ocak ayından itibaren 2 bin doları aşan Bitcoin ve diğer kripto para işlemlerinden yüzde 20 oranında vergi alacak.

Yonhap Haber Ajansı’nın haberine göre, Güney Kore Ulusal Meclisinin 30 Kasım’da yasama organının hükümetin vergi değişiklik planıyla ilgili karar verdiği bir toplantı düzenlediğini bildirdi.

Planın bir kısmı, 2,5 milyon Kore won’u veya yaklaşık 2.000 dolar eşiğini aşan kripto ticaret faaliyetlerinden elde edilen sermaye kazançlarına %20 vergi koymayı amaçlıyor. Örnej olarak; bir Güney Koreli bir yıl boyunca Bitcoin satın alarak toplam 5 milyon won kazanırsa, 2.5 milyon won’un üzerindeki kazançlar için 500.000 won ödeyecek. Bir yıldaki toplam kazanç 2,5 milyon won’un altındaysa gelir vergisi alınmayacak.

Güney Kore Ekonomi ve Maliye Bakanlığı, Ekim 2021’de kripto ticareti kazançlarına %20 vergi uygulanmasını amaçlayan vergi değişikliği planını Temmuz ayında tamamlamıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.