Tüm Türkiye’yi sarsan Thodex olayının akabinde gerçekleşen Vebitcoin olayında yeni gelişmeler yaşanıyor. Faaliyetlerini sonlandıran ve işlemlerini durdurduğunu açıklayan kripto para platformu Vebitcoin soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve mahkemedeki ifadesinde aylık 1 milyon 500 bin TL gelire sahip olduğunu açıklayan Vebitcoin CEO’su İlker Baş ve diğer zanlılar tutuklandı.

Muğla Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Şubesi ekiplerince gözaltına alınan şüpheliler şirket yöneticisi İlker Baş, şirket ortağı eşi Güliz Baş ve 2 şirket çalışanı, ifade işlemlerinin ardından Muğla Adliyesine sevk edildi. Zanlılar, savcılık sorgusunun ardından çıkarıldıkları nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

MASAK, şirket hesaplarına bloke koymuştu

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanlığı, 23 Nisan’da işlemlerini durdurduğunu açıklayan kripto para platformu VeBitcoin’in, Türkiye’deki finansal kuruluşlardaki hesaplarını bloke etmiş ve VeBitcoin firması ve yöneticileri hakkında inceleme başlatmıştı.

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca da Vebitcoin’in yürüttüğü işlemlerle ilgili mağduriyetler bulunduğu iddiaları üzerine “nitelikli dolandırıcılık” suçundan soruşturma başlatılmış, şirket merkezinde ve bir kısım adreslerde yapılan arama ve el koyma işlemlerine müteakiben şirket yöneticisi ve çalışanları olan 4 kişi 24 Nisan’da gözaltına alınmıştı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.