VeChain (VET), bir otoriteye bağlı olmadan yarı merkezi bir yapıda çalışan block chain (blokzincir) ağıdır. Şeffaf, erişilebilir ve güvenilir bir ağdır. 2017 yılında Singapur merkezli, kâr amacı gütmeyen kuruluş olan VeChain Vakfı tarafından geliştirilen VeChain (VET), sektörlerinde lider konumda olan büyük şirketler tarafından kısa sürede önemli destekler almıştır.

VeChain ne işe yarar? VeChain’in geleceği nedir?

VeChain (VET)’in amacı ürünlerin tedarik zincirlerinde meydana gelen kayıp, hata ve hasarları tespit etmek ve bunların önüne geçmektir. Örneğin 2018 yılında Shangay Hükümeti ile aşı doğrulama çalışmaları için işbirliği yapılmıştır.

VeChain (VET), tedarik zincirlerindeki sorunları çözebilmek amacıyla sadece yazılımsal değil, donanımsal olarak da çözümler sunmaktadır. Örneğin değerli madenlerin taşımacılığı esnasında, madenlere akıllı çipler yerleştirilmekte, çipten gelen bilgiler VeChain ağındaki blok zincire işlenerek saklanıyor. Bu şekilde, sürece dahil olan herkes, gelen verileri görebilirken, verilere herhangi bir müdahale ve değişiklik yapılması ise mümkün olmuyor.

Block chain (blok zinciri) teknolojisinin avantajlarını donanım ayağı ile birleştiren VeChain ekosistemi, sahtecilik ve çalınma karşıtı çözümleri ile otomotiv, petrol, ilaç, maden gibi sektörlerde faaliyet gösteren lüks markalar tarafından tercih edilir olmuştur. Bu firmalardan alınan yatırımlar, VeChain ekosisteminin büyümesini sağlamıştır ve halen sağlıyor durumdadır.

VeChain ekosistemi sadece donanımsal değil, yazılımsal olarak da tedarik zincirlerinde takip ve denetim mekanizması görevi görmektedir. QR kod teknolojisi sayesinde, bir ürünün üzerindeki QR kod okunduğunda, fabrikadan elinize geçene kadarki tüm üretim ve tedarik aşamaları, değiştirilemez biçimde, güvenli ve şeffaf bir yapıda karşınıza gelmektedir. Özellikle sahteciliği çok yapılan giyim ve aksesuar markaları, ürünlerinin orijinal olduğunu garanti etme ve teyit ettirme amacıyla vu teknolojiyi kullanmaktadır.

VeChain sisteminde iki para birimi bulunur : VeChain Thor (VET) ve VeThor Token (VTHO). VeChain Thor (VET), ekonomik bir rezervdir, biriktirilebilir ve VeThor Token (VTHO) üretiminde kullanılır. VTHO, VeChain ağındaki işlemlerin onaylanması ve blokların üretilmesi için GAS olarak kullanılır ve her işlem sonrasında imha edilir. VeChain Thor (VET) ana para olarak kalır.

İlginizi Çekebilir:  SegWit nedir? SegWit nasıl çalışır?

VeChain Thor (VET) isimli coin, piyasaya toplam 86 milyar adet arz edilecektir. Bugün bu arzın %74’lük kısmı, yani yaklaşık 64 milyar adedi piyasada dolaşımdadır.

VeChain Thor (VET), yaklaşık 2,5 Milyar Dolar’lık piyasa değeri ile kripto para piyasasında 31. sırada kendisine yer bulmuştur. Tüm arz tamamlandığında, piyasa değerinin bugünkü fiyat üzerinden yaklaşık 3,5 Milyar Dolar olması öngörülmektedir.

VeChain (VET) hangi borsalardan nasıl alınır?

Yazının yayımlandığı tarih itibariyle 1 VeChain Thor (VET) fiyatı 0.050 Amerikan Doları’dır.

VeChain Thor (VET) 2020 Mart ayında 0.0016 Amerikan Doları değerleme ile en düşük seviyeyi yaşarken, 2021 Şubat ayında 0.06 Amerikan Doları ile zirveyi görmüştür. Çıktığı günden bu yana %176 değer kazanan VeChain Thor (VET), bu anlamda uzun vadeli yatırım için pek cazip görünmemektedir.

VeChain Thor (VET), Binance gibi kripto para borsalarından alınabilir, satılabilir ve transfer edilebilir (çekme-yatırma, alma ve gönderme).

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!