İngiltere Yüksek Mahkemesi, Venezuela’nın İngiltere Merkez Bankası’nda depolanan yaklaşık 1 milyar dolar değerinde altınınına olan erişimine engelleme kararı aldı. Venezuela lideri Nicolas Maduro, ülkesindeki kriz nedeniyle bu altınları kullanmayı istemiş ve İngiliz yetkili kurumlarına başvurmuştu.

İngiltere Yüksek Mahkemesi, ülkenin Maduro’yu Venezuela Cumhurbaşkanı olarak tanımadığını ve ihtiyaç duyduğu altına erişmesini engellediğine karar verdi. Bu devasa altın rezervi üzerinde Maduro’nun yanı sıra geçen yıl rakip olarak karşısına çıktığı muhalif lider Juan Guaido tarafından da kullanılmak isteniyor.

Dibe vuran ekonomi için can suyu olarak düşünmüştü

Maduro hükümeti, bu altın rezervinin zaten dibe vurmuş ve koronavirüs nedeniyle iyice çığrından çıkan ekonomide bir nebze de olsa nefes aldıracağına inanıyordu. Öte yandan muhalif lider Juan Guaido da Maduro’nun bu altınları kendi yolsuzluğu için kullanacağını iddia etmişti.

1.2 milyar dolara yakın bulunan altın rezervi, Venezuela’nın şu an için en büyük gündem maddesi iken, İngiltere Merkez Bankası, altın için iki rakip iddianın ortasında kaldığı için BBC’nin aktardığına göre İngiltere Yüksek Mahkemesi’nden Yargıç Nigel Teare, “Majesteleri hükümeti, Sayın Maduro’yu anayasal geçici devlet başkanı olarak tanımıyor ve Bay Guaido’yu anayasal geçici Venezeula Cumhurbaşkanı sıfatıyla tanır.” dedi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.