Venezuela, İngiltere Merkez Bankası’ndan koronavirüs salgını sırasında ilaç ve yiyecek ödemek için sahip olduğu altını kullanmasına izin vermesini istedi ancak banka bunu reddetti. Uzmanlar, lider Nicolas Maduro’nun Bitcoin rezervi olsaydı bu sorunu çok rahat aşabileceğinden bahsetti.

Venezuela Merkez Bankası ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, İngiltere Merkez Bankası’nda bulunan altın rezervlerinin COVID-19 pandemisiyle mücadelede kullanılması yönünde anlaşma sağladı. Altın rezervi, koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için yiyecek, ilaç ve diğer malzemeleri satın almak için kendi altının bir kısmını kullanmasına izin vermeyi başardı.

Koronavirüste Bitcoin kullanılabilir miydi?

İngiltere Merkez Bankası’nın altın rezervlerinin Venezuela hükümetine kara para aklama gerekçesiyle vermeye çok yanaşmamıştı ancak pandemi nedeniyle bir miktar ikna olan merkez bankası altınların harcanmasına onay verdi. Peki Bitcoin kullanılsaydı neler olabilirdi?

İngiltere Merkez Bankası’nın Venezüela’nın kendi altının en azından bir kısmını kullanması için yetki vermesi şüphesiz ülke için bir rahatlama sapladı ancak akıllara yine de başka varlık birimlerinin kullanılması geliyor. Bitcoin ve Ethereum gibi merkezi olmayan varlıklar için değer depolarının kullanılması ülkenin rahat hareket edebilmesini sağlayabilir ve bürokratik ve siyasi birçok sorun yaşayan ülkenin bu gibi detaylarla fazla uğraşmamasını sağlayabilirdi. Yaşanan bu olay kripto paraların giderek önemli bir jeopolitik rol oynayacağı argümanını geliştiriyor.

Bitcoin altından çok daha cazip

Bitcoin ile altını karşılaştırdığımızda altından farklı olarak, Bitcoin’de para gönderme maliyetleri çok cüzi düzeydedir. Saklama veya depolama masrafları da ücretsizdir. Bitcoin ile işlem maliyetleri bile (ağdaki mevcut yüksek ücretlere rağmen) herhangi bir banka, fintech veya havale hizmetinden çok çok daha düşük seviyede. Bütün bunlar Bitcoin gibi varlıkları ön plâna çıkaran maddeler olarak göze çarpıyor.

Geçtiğimiz yıl çıkan haberlerde Venezuela yönetiminin varlık olarak yeni yeni düzenli bir şekilde Bitcoin ve Ethereum depoladığı bildirilmişti. Ülkenin İngiliz Merkez Bankası’nda yaklaşık 31 tona yakın altın bulunuyor bu rakam 1.2 milyar dolara tekabüle ediyor.

İlginizi Çekebilir:  Twitter'ın Türkiye yaptırımında kripto para detayı
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.