Venezuela’daki ekonomik ve siyasi kriz her geçen gün derinleşirken ülkenin ticari geleceğiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Venezuela‘nın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler elçisi Jorge Valero, Rus yetkililerle başkent Caracas’ta yaptığı görüşmelerde ticarette dolardan tamamen vazgeçmeyi ve Rus rublesiyle birlikte petrol destekli resmi kripto parası Petro‘nun kullanımını konuştu.

Valero, Amerika Birleşik Devletleri‘nin ekonomik ambargolarla üzerine kâbus gibi çöktüğü Venezuela’nın başkanlık krizini de göz önünde bulundurarak dış borçlarını Rusya‘nın da desteğiyle yapılandırmayı umut ettiklerini dile getirdi.

Güney Amerika’nın en büyük petrol üretici ülkelerinden biri olan Venezuela, 2017’den beri ekonomik krizle başa çıkmaya çalışıyor.

Rusya’nın, Amerikan Doları’nı küresel alanda saf dışı bırakmak için Ruble ve Petro’nun ticarette birlikte kullanılmasına sıcak baktığı belirtiliyor.

Yüzde bir milyon gibi çok yüksek enflasyonla boğuşan ve 2.3 milyon kişinin terk ettiği 32 milyon nüfusa sahip Güney Amerika ülkesinde, insanların parasız, takas usulü alışveriş yaptığı haberleri geliyordu.

Venezuela, Petro’nun ülke içinde güvenilir bir ödeme aracı haline getirip diğer paralarla serbestçe dönüşümü mümkün kılıp ülkedeki döviz sıkıntısının giderilmesine katkı sağlamak suretiyle dış ticaret işlemlerinde de kullanılması imkanı sağlamak istiyor.

Venezuela’nın geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü kripto parası Petro’nun basın toplantısından bir fotoğraf.

Geçtiğimiz Şubat ayında Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkenin petrole endeksli resmi dijital parası Petro’yu piyasaya sürmüştü.

Öte yandan yaşanan yeni bir gelişme odağında Jorge Valero, Venezuela hükümeti ve kendisini geçici devlet başkanı olarak ilan ettiği Juan Guaido’nun başını çektiği muhalefetin masaya oturduğunu ve tarafların Norveç’in Oslo kentinde üst düzey görüşmeler yürüttüğünü doğruladı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!