Gizlilik ve güvenliğiyle öne çıkan kripto para Verge (XVG), zincirinde gerçekleşen yüzde 51 saldırısını bertaraf ettiklerini açıkladı. Ekip, fonların güvende olduğunu ve girişimin başarısız olduğunu bildirdi. Bu saldırının ardından XVG, yüzde 20 düşüş yaşadı

Bu haberin yazıldığı saatte CoinMarketCap’te 104. sırada yer alan kripto para birimi olan Verge, kripto para veri şirketi Coin Metrics Ağ Yetkilisi Lucas Nuzzi’nin aktardığına göre, Verge % 51 saldırısına uğradı ve altı aydan fazla süren işlemleri silen devasa bir blok zinciri yeniden düzenlemesine neden oldu ve Verge’ün ağındaki 560 bin blokluk yeniden düzenleme yapıldı.

Coin Metrics çalışanları fark etti

Ağ sorunu ilk olarak kripto para ve blockchain araştırma şirketi Coin Metrics’in baş veri mühendisi Antoine Le Calvez tarafından gündeme getirildi. 15 Şubat’ta tweet atan Le Calvez, 560.000’den fazla bloğun etkilendiğini kaydetti.

Coin Metrics’in ağ veri ürün yöneticisi olan Le Calvez’in meslektaşı Lucas Nuzzi de blok yeniden düzenlemesinin Verge üzerindeki 200 günlük işlemi etkili bir şekilde sildiğini söyledi. Nuzzi, olayın “muhtemelen” ilk 100 kripto para biriminde gerçekleşen en derin reorganizaion yani yeni düzenleme olduğunu ekledi.

Firo ile Ethereum Classic de aynı sorunu yaşamıştı

Sonrasında Coin Metrics çalışanlarının bu tweetlerine yanıt veren Verge ekibi sorunun farkında olduklarını ve sorunu çözmek için çalıştığını belirterek kullanıcılara 13 saat içinde her şeyin normale döneceği bilgisi verildiğini iletti.

Aslında kripto endüstrisinde bundan önce birden fazla % 51 saldırısı gerçekleşti. Ocak ayında bildirildiği üzere, başka bir gizlilik odaklı kripto para Firo% 51 saldırısının kurbanı olmuştu. Ethereum Classic de aynı kaderi birkaç kez yaşadı ve en son saldırı Ağustos 2020’de gerçekleşmişti.

İlginizi Çekebilir:  'Bitcoin Dijital Altın'dır' algısını destekliyor: 11 milyon Bitcoin 'hareketsiz' şekilde duruyor
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.