Son üç ayda Virgin Galactic’in hisseleri %310 değer kazanarak Tesla ve Apple’dan daha iyi bir performans gösterdi.

Son günlerde Richard Branson’un Virgin Galactic Holdings Inc, teknoloji haberlerinde en çok bahsedilen şirketlerden birisi. Şirketin bir anda birçok haberde bahsinin geçiyor olması hisse senetlerindeki artış sebebiyle çok da şaşırtıcı bir olay değil. Virgin Galactic’in hisseleri neredeyse 40 dolara yaklaştı. Şirket, geçtiğimiz üç ay içerisinde %310 oranında artış gösterdi ve birçok şirketi gerisinde bıraktı. 

Salı günü, Virgin Galactic’e alınan short pozisyonların karşısında şirket rekor kırarak 500 milyon dolar kazandırdı ve hisse senedi tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 37,35 doları gördü. Ayrıca piyasa değeri de 7 milyon doların üzerine yükseldi. Gerçekleşen %24 artışın sonrasında çarşamba günü %14 artış gösterdi ve hisseler 37,26 dolardan kapandı.

Dün ise Virgin Galactic yeni bir rekora imza atarak, 134,5 işlem hacmiyle günü kapattı. Ancak hisselerde %0,2 düşüş yaşandı ve 37,26 dolar ile kapandı. Borsanın açılışında ise hisse senedi %13’den fazla yükselerek 40 doları aştı ve yeni bir rekor daha kırdı. Ancak, sonrasında hisse düşüş yaşayarak 32 dolara geriledi. Yine de toparlamayı başardı ve günü 37,35 dolar ile kapattı.

Kapanıştan sonra ise Virgin Galactic’in hisse senedi değeri 37,26 dolar ve şirketin piyasa değeri yaklaşık 7,302,998,676 olarak fiyatlandı.

Morgan Stanley analizden Adam Jonas’a göre, dalgalanmalar fiyatın bir düzeltmeye ihiyacı olduğunu gösteriyor dedi.

Jones, hisse senedine sahip olan %70’in yanlış hareket ederek 60 dolarlık fiyat hedefimize engel oluyor şeklinde ekleme yaptı.

Virgin Galactic’den beklentiler yüksek

40 doların Virgin Galactic için bir sınır olmaması bekleniyor. Şirket, bu yılın Ocak ayına New York Stock Exchange (NYSE) üzerinde işlem görmeye başladı. Şirket özellikle halka arz edilen ilk uzay seyahat şirketi oldu. 12,10 dolar civarında listelenmeye başladığından bu yana ciddi yükselişler gösterdi ve %200 civarında değer kazandı. 

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'de milyonerlerin mevduatı 2 trilyon lira: 301 bin kişi yüzde 58'lik varlığa sahip

Eğer Virgin Galactic’in hisse senetleri 40 doların üstüne yükselirse yatırımcıların şaşırmayacağını açıkça söyleyebiliriz. Şirket şimdiden kendini insanlara tanıttı ve bunun sonrasında ne yapacağı merak konusu.

Virgin Galactic, 2004 yılında 1 milyar dolardan fazla bir bütçeyle kuruldu. Şirket, 2023 için uzaya 270 seyahat planlıyor ve bunların maliyeti 600 milyon dolar civarı olacak. Bu seyahatlerin kar miktarı ise 430 milyon dolardan fazla olacak.

Araştırma şirketlerine göre, Virgin Galactic uzay turizmine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar açısından eşsiz bir fırsat olarak nitelendiriliyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.