Mastercard ile dünyada ödeme sistemleri anlamında zirvede yer alan Visa, sınır ötesi ödemelerin hızlı ve ucuz maliyetle gerçekleşmesini sağlayacak blockchain altyapılı ödeme ağ sistemi B2B Connect‘i duyurdu.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, açık kaynaklı dağıtık defter teknolojisi Hyperledger’i kullanıyor ve Blockchain teknolojisine dayanıyor. B2B Connect, finansal kuruluşların kurumsal müşterileri adına küresel çapta daha hızlı ve daha düşük maliyetle işlem yapmalarına imkan sunacak.

Visa İş Çözümleri Genel Başkanı Kevin Phalen, tanıtım toplantısında “Bankadan bankaya işlemlerin doğrudan yapılmasını kolaylaştıran bir çözüm yaratarak finans endüstrisinin en büyük sorununu ortadan kaldırıyoruz.” dedi. Yıl sonuna kadar 90 ülkede hizmet vermeyi planladıklarını açıklayan Phalen, bu ülkelerin hangileri olduğu hakkında bir bilgi vermedi.

Normal sistemde, sınır ötesi ödemelerde gönderici ve alıcı bankanın yanı sıra üçüncü bir aracı banka daha bulunuyordu. B2B Connect ise gönderici bankadan alıcı bankaya doğrudan işlemlere imkan verecek. Sektörde liderleşmek isteyen bu gelişmenin Ripple’ı nasıl etkileyeceği ise merak konusu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.