Visa’nın bu hafta yaptığı ikinci çeyrek toplantısında CEO Alfred Kelly, ödeme devinin kripto alanı için uzun vadeli vizyonunu ortaya koyduve “Bizim gördüğümüz kadarıyla iki pazar segmenti var. Birincisi, öncelikle insanlar tarafından tutulan varlıklar türü olan Bitcoin. Bunları bir nevi dijital altın olarak düşünüyoruz. Ve ayrıca CBDC’ler ve stabilcoinler de dahil olmak üzere dijital para birimleri var.” dedi ve şirketin yol haritasını netleştirmeye çalıştı.

Visa CEO’su Alfred Kelly, ABD’de şirketlerin birbiri ardına açıkladıkları 2021 ilk çeyrek raporları toplantısı sırasında kripto paralara ve gelişimlerine dikkat çekerek bundan faydalanmak gerektiğini belirtti. Kelly, Visa’nın Bitcoin dahil olmak üzere kripto paralarda almaları gereken sorumlulukları ve şu anda verdikleri hizmetleri şu şekilde açıkladı…

  • Geniş kitleler halinde tüketicilerin Visa kartları aracılığıyla kripto para alım satımına olanak sağlamak

“Önümüzdeki ilk fırsat, tüketicilerin geniş bir yelpazede kripto para birimlerini veya Bitcoin’i satın almalarını sağlamak ve insanların satın almaları için Visa kartlarını kullanma becerilerini kolaylaştırmak için cüzdanlar ve borsalarla sıkı bir şekilde çalışmak.”

  • 70 milyon Visa kullanıcısının kripto parasını itibari paraya dönüştürme olanağını sağlamak

“İkinci fırsat, dijital para biriminden nakit çıkışların fiat paraya dönüştürülmesini sağlamaktır. Bu nedenle, Visa kullanıcılarının sahip olduğu herhangi bir kripto parayı itibari paraya (Dolar, Euro, TL) dönüştürmek. 70 milyon Visa satıcısından herhangi birinde alışveriş için kullanılabilir hale getirmek ve dijital para birimine çevrilmesini sağlamak. “

  • Finans kuruluşlarının ve fintech şirketlerinin kripto hizmeti sunmasını sağlamaya ön ayak olmak

“Üçüncüsü, finans kurumlarının ve fintech ortaklarının müşterileri için bir kripto para seçeneğine sahip olmalarını sağlamak. Dolayısıyla, bu alanda yapacağımız şey, finans kurumu müşterilerinin kripto para birimleri satın almasını, saklamasını ve hatta alım satımını yapmasını sağlayan API’ler oluşturduk.”

  • Finans kurumlarının sabit paralarla kripto para hesaplamasına izin vermek
İlginizi Çekebilir:  Visa CEO'su: Bitcoin ve kripto paralarda geç kalmak istemiyoruz

“Dördüncü madde ise, bir finans kurumunun USDC’den başlayarak, sabit kripto para ile dijital bir para biriminde bunları çözmesini sağlamak için altyapımızı yükselttik. Bildiğiniz gibi bugün her gün 160 para biriminde işlem yapıyoruz. Bu yüzden artık dijital para birimlerini ağımızda ek bir ödeme para birimi olarak destekleyebileceğiz.”

  • Merkez bankalarıyla dijital para konusunda iletişim ve çalışma halinde olmak

“Beşinci fırsat alanı sadece merkez bankalarıyla çalışmaktır. Bu yüzden, merkez bankalarıyla kamu-özel ortaklıklarının kritikliği ve özellikle de kabulün kritikliği hakkında konuşuyoruz çünkü bu merkez bankası dijital para birimlerinin değer kazanması için güvenli olması gerekiyor.”

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.