Bitcoin ve kripto para birimleri içinde bulunduğumuz şu dönemde çoğunlukla bir değer deposu, enflasyondan korunma ya da bir tasarruf yöntemi olarak görülüyor ve bu yüzden ilgi görüyor. Ancak Latin Amerikalılar için bu yeterli değil. Kıta insanları, kripto para birimlerinin günlük yaşamda kabul görmesini ve bunu harcamak istiyor.

Brezilya medyasıyla paylaşılan yakın tarihli bir Visa araştırması, Latin Amerika’daki tüm kredi kartı kullanıcılarının% 25’inin, ödeme şirketleri onlara bunu yapma fırsatı verirse kripto para birimlerini denemek isteyeceğini ortaya koydu.

Üçüncü Visa COVID-19 Tüketici Duyarlılığı anketi, sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında tüketici eğilimlerini değerlendirmeye çalıştı. Anket verileri, tüketicilerin % 78’inin gelecekte kripto para birimleri de dahil olmak üzere yeni ödeme teknolojilerini kullanmayı beklediğini gözler önüne serdi.

Sosyal ağlarla ya da biyometrik işlemlerle ödeme

Kullanıcıların çoğunluğu yani % 58 sosyal ağlar (WhatsApp Pay veya WeChat Pay gibi) üzerinden ödeme yapmayı bekliyor. Diğer yüzde 42’si de parmak izi, retinalar veya yüz tanıma yoluyla doğrulanan işlemler ile ödeme yapmayı istiyor.

Latin Amerika, kripto para biriminin benimsenmesi açısından zaten küresel bir lider. Chainalysis tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma, Venezuela ve Kolombiya’nın bu alandaki dünya sıralamasının en üstünde olduğunu ortaya koydu. Havale, kredi ve diğer işlemleri kolaylaştırmak için kripto para birimlerinin kullanılması sayesinde bölgede çok sayıda yeni girişim ve teknolojik çözüm getirdi.

Ödeme yöntemleri Güney Amerika’da oldukça popüler durumda. WhatsApp Pay, son dakika yasal sorunlarla karşılaşmadan önce Brezilya’da kullanıma hazırdı. Venezuela, anında SMS ödeme hizmetini ve çevrimdışı kripto ödeme hizmetini etkinleştirdi ve dijital ödeme girişimleri Kolombiya’da da sıklıkla kullanılıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!