Kredi kartı devi Visa’nın kârı, geçen yıl yüzde 40 düştü. Bu karı eski haline getirmek isteyen şirket bir ilke imza atarak, kripto para şirketi Coinbase’e asli üyelik verdi. Coinbase bu sayede Bitcoin hesap kartı çıkartabilecek.

Kripto paralar günden güne hayatımıza girmeye ve popülaritesini artırmaya devam ediyor. Kişiler, şirketler ve hatta ülkeler; dünyada milyonlarca kişinin ilgisine mazhar bu olaya göz yummayıp bir şekilde oyuna kendilerini dahil etmeye çalışıyor. Bunlardan biri de hemen herkesin bildiği kredi kartı devi Visa…

Visa bir ilke imza attı

Visa, merkezi San Francisco, Kaliforniya’da bulunan dijital para birimi Coinbase’e asli üyelik vererek büyük bir ilke imza attı. Buna göre Coinbase kripto para şirketleri ve geleneksel şirketler için hesap kartı çıkartabilecek olan ilk kripto para şirketi unvanına sahip oldu. Peki bu başka ne anlama geliyor? Şirketin bu kararı almasına ne etkili oldu?

Visa, Coinbase bu yetkiyi geçtiğimiz aylarda vermişti ancak resmi açıklama henüz yapıldı ve heyecan verici bu projenin yıl sonunda hayata geçirileceğinin altını çizdi. Visa, ayrıca kendilerinin kripto para kabul etmeyeceğini de dile getirdi.

Visa’nın karı yüzde 40 düşmüştü

Asli üyelik kazanan Coinbase, proje hayata sene sonunda hayata geçse de yakın zamanda kart çıkarmayı planlamadıklarını kaydetti. Forbes’da yer alan ayrıntılara göre Visa’nın bu hamlesi, önceki senin kârında yaşanan yüzde 40’lık düşüş. Bu hamle, şirkete olması muhtemel büyük bir gelirin kapısını aralamış olacak.

Kripto paranın yeri sağlamlaşıyor

Kriptop paranın dünya ekonomisindeki yeri gün geçtikte sağlamlaşıyor. Visa’nın Coinbase’e verdiği bu yetki, kripto parayı günlük hayatta daha yaygın şekilde harcayabilmek adına kilit rol oynayabilir. Böylece BTC, Ether, XRP ve diğer kripto paraların kullanımı daha da yaygınlaşabilir.

İlginizi Çekebilir:  Buffett&Sun buluşması gerçekleşti!

Coinbase İngiltere kolunun CEO’su Zaeshan Feroz, zihin açıcı bir konuya dikkat çekerek, kişilerin sahip olduğu Bitcoin’lerin likit olmadığını (her an satılabilir olmak) ve Bitcoin’i cash paraya çevirebilmek için birçok işlemden geçmek gerektiğini ifade ederek, Visa ile Coinbase arasındaki bu yetki anlaşmasıyla kripto paraların gerçek zamanlı harcanabileceğini söyledi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Okan Kılıç

Marmara Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunuyum. 5 yıldır haber ve içerik alanında projelerde yer aldım. Bu 8 yıllık tecrübemi kripto para sektörüne aktarmak için gazetecoin.com’la iş birliğine gittim. Umarım okuyucuyu daha fazla memnun eden içerikler oluşturabiliriz.