Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, COVID 19’dan dolayı yüksek ölüm oranlarının devam ettiği Hindistan’daki COVID mücadelesini finanse eden bir hayır kurumuna 1 milyar doların üzerinde Shiba Inu (SHIB) token’ları Uniswap’ta sattı.

Ethereum (ERC-20) ağındaki Shıba Inu token’ı son 1 haftanın en fazla konuşulan kripto parası olmuştu. Büyük bir yükseliş dalgasıyla Binance’de listelenen SHIB, büyük ilgi görmüş ve Binance alım satımı kısa süreliğine durdurma kararı almıştı.

SHIB, ELON ve AKITA’da büyük düşüş yaşandı

Ancak Shiba Inu’da yeni bir gelişme yaşandı. Ethereum kurucusu Buterin, COVID’le mücadele için kendi adresine gönderilen Shiba Coin’leri elinden çıkararak bir hayır kurumuna bağışladı. Bu durumun ortaya çıkmasının ardından SHIB, AKITA ve ELON’un fiyatlarında sert düşüşler yaşandı ve SHIB yüzde 40, AKITA yüzde 50’nin üzerinde değer kaybı yaşarken ELON, yüzde 80’den fazla gerileme yaşadı.

Rus yazılımcının cüzdanındaki SHIB’lerin değeri, yakın zamana kadar 8 milyar dolar civarındaydı. Hem Shiba hem de Akita projesinin sahipleri token’ı piyasaya sürdüklerinde Vitalik Buterin’in cüzdanına ondan habersiz şekilde token’ların toplam arzın yarısını aktarmış oldular.

Buterin, Uniswap borsası ve diğer adreslere toplamda 211 milyar, Hindistan Kovid Kripto Yardım Fonu’na ise 51 trilyon SHIB aktardı. Gitcoin’e 50 trilyon AKITA gönderirken farklı adreslere yaklaşık 450 trilyon ELON transfer etti.

COVID mücadelesinin bir siyasi çekişmeye dönüştüğü Hindistan’da bilindiği üzere oksijen tüpleri, hastane yatakları ve maddi sıkıntı oldukça yüksek seviyede. Buterin, elindeki SHIB, AKITA’ları önce ETH’a sonra da nakite çevirerek Hindistan’a büyük bir destekte bulunmuş oldu ve bu hareketi sosyal medyada büyük tebrik aldı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!