Bugün Rusya Enerji Haftası’nda konuşan Rus lider Vladimir Putin, Bitcoin ve kripto paralarla ilgili önemli bir açıklamaya imza attı. Putin, kripto paraların bir değerinin olduğuna inandığını ancak henüz hiçbir şey tarafından desteklenmediğini belirtti ve “Bir ödeme aracı olarak var olabilir, ancak kripto para birimindeki petrol ticareti hakkında bir şey söylemek için henüz çok erken.” dedi.

Önceki gün Maliye Bakanı Yardımcısı Alexei Moiseev, Rusya’nın Çin’in yolunu izleyerek vatandaşların döviz üzerinden kripto para satın almalarını yasaklamayı plânlamadıklarını söylemesinin üzerine bugün konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kripto paraların bir değeri olabileceğini ve birikim konusunda değerlendirilebileceğini söylerken; petrol ticaretinde ABD Doları’nın yerini alması konusunda negatif bir görüşe sahip olduğunu bildirdi.

Bitcoin ABD Doları’na alternatif olabilir mi?

Birkaç ay önce, Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, ABD’nin hedefli ekonomik yaptırımlar uygulamaya devam etmesi halinde ülkenin dolar cinsinden ham petrol sözleşmelerinden uzaklaşabileceğini söylemiş ve tartışma fitilini ateşlemişti.

Bitcoin veya başka bir kripto para biriminin dolara alternatif olarak kullanılıp kullanılamayacağı sorulan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “Kriptonun enerji kaynaklarının ticareti konusunda konuşmak için çok erken ancak bir ödeme aracı olarak var olabilir.” dedi ve CNBC’den Hadley Gamble’a “Değeri olduğuna inanıyorum. Ama petrol ticaretinde kullanılabileceğine inanmıyorum.” şeklinde cevap verdi.

Rus lider ayrıca kripto para birimlerinin büyük enerji tüketimini, kullanımlarına potansiyel bir engel olarak işaret ederek, Putin, Rusya’nın dolara bağımlı olmaktan uzaklaşma girişimine ilişkin sözlerini küçümsemedi. Özellikle petrol ticaretinde yaşadıkları zorluğa değinen 69 yaşındaki lider, “Zorlandık. ve bunun için başka para birimlerindeki işlemlere geçmekten başka seçeneğimiz yok. ABD’nin doları yaptırım aracı olarak kullanmakla büyük bir hata yaptığına inanıyorum” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Tarihin en büyük Bitcoin borsası saldırıları
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.