Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Bitcoin madenciliği konusunda olumlu konuştu. Rus lider, hükümetinin kripto para madenciliğini vergilendirme ve düzenleme önerisini destekleyerek Rusya Merkez Bankası’nın Bitcoin madenciliğini tamamen yasaklama önerisini reddettiği bildirildi.

Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası’nın bir orta yol bulmasını isteyen Putin, Rusya’nın madencilik konusunda avantajlara sahip olabileceğini söyledi. Rus devlet başkanının, Bitcoin madenciliğini yasaklamak yerine bundan gelir ve vergi elde edilebileceği yönünde hükümetten gelen görüşleri dikkat aldığı ifade edildi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Putin’in tutumunun ne olduğunu net bir şekilde söylemekten kaçındı ve hükümete ve merkez bankasına aralarındaki farklılıkları çözmeleri talimatını verdiğini söyledi.

Bitcoin madenciliğinde dünyanın en büyük 3. ülkesi Rusya

Bilindiği üzere Rusya Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı’nın Bitcoin madenciliği konusundaki olumlu tavrına karşı çıkarak “Bankaların ve diğer piyasa katılımcılarının tüm finansal sisteme bulaşabileceği finansal istikrar için büyük bir risk oluşturacağını” söylemişti.

Cambridge Üniversitesi’nin Ekim ayında yayınladığı verilere göre, Rusya, 2021’de Çin’in madencilere getirdiği yasak sonrası ucuz elektrik ve soğuk iklim nedeniyle ABD ve Kazakistan’ın ardından kripto madenciliği yapılan dünyadaki üçüncü büyük ülkesi olmuştu.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.