Vodafone, Libra Birliği’nin en güçlü üyelerindendi.

İngiliz telekomünikasyon devi Vodafone, Facebook’un dijital parası Libra’nın yönetimi Libra Birliği’nden çekildiğini açıkladı.

Büyük umutlarla kurulan ve Facebook’un dijital parasının arkasındaki en büyük destekçisi olan Libra Birliği’ne bir darbe de Vodafone’dan geldi. Daha önce PayPal, Mastercard, Visa gibi dev şirketler birlikten ayrılmıştı.

Vodafone sözcüsü, yaptığı açıklamada dünyadaki yoksul nüfusa daha fazla hizmet getirmek adına şirketin kendi ürünlerine odaklanacağını açıkladı. Şirket, buna göre kendi kaynaklarını kendi dijital ödeme sistemi M-Pesa’ya ayıracak.

Birlikten çekilen sekizinci şirket oldu

Libra’da İletişim Departmanı Başkanı Dante Disparte, dernek üyelerinin yapısının zamanla değişse de Libra ödeme sistemlerinin yönetiminin ve teknolojisinin tasarımının esnek şekilde kalmaya devam edeceğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl Mastercard, PayPal, Visa, Mercado Pago, eBay, Stripe ve Booking Holdings birlikten çekildiklerini açıklamışlardı.

Büyük tartışmaya yol açan Facebook’un yaz aylarında duyurduğu Libra’nın bu yıl ilk çeyreğinde piyasaya çıkması bekleniyor. CEO’su Mark Zuckerberg, Libra yüzünden adeta ‘köşeye sıkıştırılmış’ ve ABD Senatosu’nda ifade vermişti. Dünyann en büyük sosyal ağının dijital parası Avrupa Birliği’nden de hiç olumlu tepkiler almamıştı. Hatta hatta yetkililer, Libra’nın piyasaya çıkmadan yasaklanması gerektiğini öne sürmüştü.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.