Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması Whatsapp, bilgisayar korsanlarının bir grup kullanıcıyı hedef alarak telefonların işletim sistemini ele geçiren bir yazılım yüklediğini açıkladı.

Yetkililerin bu ayın başlarında fark ettiği olayda siber saldırganların bazı kişilerin akıllı telefonlarını uygulama üzerinden çaldırarak işletim sistemlerini ele geçirecek bir virüs yazılım yükledikleri ortaya çıktı.

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de İstanbul’un Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürüldü.

Saldırıyı kim yaptı? NSO Grubu ve Cemal Kaşıkçı bağlantısı

İngiliz basınında yer alan iddiaya göre, siber saldırı, İsrailli bir güvenlik firması olan NSO Gruba ait bir yazılım ile gerçekleşti. İddialarda adı geçen NSO Grup ise konuyla ilgili açıklama yapmadı. İsrail şirketinin geliştirdiği bir casus yazılımın ismi, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinde geçmişti. “Pegasus” isimli bu yazılım, belli bir cihazdan coğrafi konum, mikrofon ve kamera kayıtları gibi özel verileri elde edebilme özelliğine sahip.

Saldırının arkasında “ileri seviyede bir siber aktörün” bulunduğunu belirten şirket, daha sonra yaptığı açıklamada “hükümetlerle çalışan” özel bir şirketin saldırıları düzenlediğinden şüphelendiklerini açıkladı ve tüm kullanıcılara WhatsApp uygulamalarını önlem amaçlı güncellemeleri çağrısında bulundu.

Whatsapp’ta yetkili olan sözcü, “Mobil cihazlardaki bilgileri istismar etmek için tasarlanan olası saldırılara karşı korunmak için kullanıcılara uygulamamızın en son halini güncellemelerini, telefonlarının işletim sistemlerini de en güncel halinde tutmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Kullanıcılar neler yapmalı?

WhatsApp’ın en önemli özelliklerinden biri uçtan uca şifreleme sayesinde gönderdiğiniz mesajlar, karşınızdaki kişiye ulaşana kadar şifreli kalıyor ancak WhatsApp yazışmalarınızı Google Drive veya iCloud’da yedekliyorsanız burada bir güvenlik açığı oluşabiliyor. Güvenliği artırmak için de yedekleme özelliğini kapatmanız gerekmekte. Bunun dışında bir diğer güvenlik önlemi ise iki adımlı doğrulama. Bu önlemi aldığınızda korsanlar sosyal medya hesaplarınızın şifrelerini bulsa bile, uygulamaya girmek için şifreyi SMS veya e-posta ile iletmek zorunda.

İlginizi Çekebilir:  Binance'in hack'lenmesinden sonra BNB'de sert düşüş
Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.