White Paper, projede çözülmek istenen bir sorunun ana hatlarının, sorunun çözümünün, ayrıntılı ürün tanıtımlarının, mimari yapının ve kullanıcı etkileşimlerinin yer aldığı bir belgedir. Temel düzeyde oluşturulan White Paper’da olması gereken detaylar vardır. White Paper için gerekli olan konuşma noktaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Giriş
  • Feragatname
  • İçindekiler
  • Pazar tanımı ve sorun
  • Ürün açıklaması ve soruna yönelik çözümler
  • Kripto para birimi hakkında tüm detaylar
  • Yükseltilmiş fonun kullanım şekli
  • Takım
  • Yol haritası

Doğru White Paper Yazım Teknikleri

Doğru White Paper yazmak için ilk olarak yapılması gereken şey, kısıtlama ya da bildirim içermesi gereken uyarıları koymak için bir bölüm hazırlanması gerekir. Bahsi geçen uyarılar belirli ülke vatandaşlarının yerel yasalardan dolayı proje belirteçlerini satın alması ya da yatırımcıların kar etme durumuyla ilgili bilgi içerebilir.

Giriş kısmında sorunu detaylı bir şekilde açıklamalı ve sorunun çözülmesinin gerekliliklerini belirtmelisiniz. Hatta sorun ortadan kalktıktan sonraki avantajlardan söz edebilirsiniz. Girişte cümlelerinizi tablo, grafik ve görsellerle destekleyebilirsiniz.

White Paper oldukça uzun ve kapsamlı bilgiler içerdiği için içindekiler tablosu oluşturmak belgeyi daha kullanışlı hale getirir. Belgenizi daha anlaşılır hale getirmek adına sözlük bile oluşturabilirsiniz.

Projeyi Doğru Açıklayın

Oluşturacağınız White Paper belgesinde gerçekleştirmek istediğiniz proje hakkında açıklayıcı ve doğru bir anlatım yapın. Projenizin bölümleri anlamlı bir sıralama bütünlüğüne sahip olmalıdır. Verilerle destekleyerek inandırıcılığınızı arttırabilirsiniz. Projeye ciddi olarak yatırım yapmayan isteyen kişiler somut analizleri baz alacağı için eğer siz de somut verilere sahipseniz bunlara mutlaka yer verin.

Finansa Ağırlık Verin

White Paper belgenizi oluştururken finans durumuna ağırlık verin. Kripto parayla ilgili tüm sorulara cevap vermelisiniz. Çünkü her yatırımcı parasının gittiği yeri bilmek ve parasının doğru şekilde değerlendirildiğini görmek isteyecektir. Yatırım yapılacak bütçenin kullanım alanlarını anlaşılır şekilde açıklamalısınız. 

İlginizi Çekebilir:  Curve DAO Token nedir, nereden ve nasıl alınır?

Yol Haritanızı Belirleyin

White Paper belgenizi sadece teknik detaylar değil, aynı zamanda bir yol haritası şekilde tasarlamanız gerekir. 1 ya da 2 yıllık çalışma planı paylaşarak projenizin gelişimini göstermelisiniz. Beta sürüm sunmak yatırımcılarınıza kendinizi anlatmanız konusunda yardımcı olacaktır. Belirlediğiniz yol haritası, adım adım ilerlemeli ve yatırımcılara güven vermelidir. 

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Birkaç yıldır dijital içerik editörlüğü yapıyorum. Web siteler için dijital pazarlama ve SEO gibi hizmetler verebilmek adına kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Kripto paralara olan ilgimden dolayı son dönemde bu sektöre yönelik içerikler üretmeye başladım.