Tanınmış kripto para yatırımcılarından oluşan bir kadro, teknoloji taraftarı milletvekilleri tarafından oluşturulan siyasal hareket komitesi (PAC) tarafından destekleniyor. 

Pazartesi günü paylaşılan bilgilere göre, HODLpac Federal Seçim Komisyonuna hibrit bit PAC olarak kaydını yaptırdı. Büyük borsalardan da bu oluşuma destek eksik olmadı. Coinbase’in CEO’su Brian Armstrong ve Gemini’nin Winklevoss kardeşleri toplamda 20,000’dan daha fazla bir destekte bulundu. HODLpac’a aynı zamanda Blockchain Derneğinden Kristin Smith’de destek vermekte.

Takoma Grup’un ortaklarından birisi olan Tyler Whirty’nin liderlik ettiği PAC, dijital varlık piyasasındaki yönetişim yapılarından esinlenilerek oluşturuldu.

PAC’a bağışlanan her dolar için bağışçılara HODLvote adı verilen oy hakları verilmekte. HOLDvote’ların bir adayı veya öneriyi desteklemekte kullanılması planlanıyor. Oyalama sisteminin ilginç yanlarından birisi, HOLDvote alabilmek için bağış puanı edinmenin gerektiği ve örneğin 1 HOLDvote için 1 bağış puanı gerektiği ancak 2 HOLDvote için 2’nin karesi kadar yani 4 bağış puanı gerektiğidir. Bu oylama sistemi sayesinde daha zengin bağışçıların fikirlerini dikte etmelerinin önüne geçilmek istenirken, diğer bağışçılarında düşük meblağlar ile fikirlerini beyan edebilmesini sağlamak amaçlanıyor. Bağış puanları aynı zamanda kimin ya da hangi projenin komiteden ne kadar fonlanacağını da belirler nitelikte.

Her topluluğun bir oy pusulası olacak ve oylamalar 1 hafta kadar sürecek. Şu anda ABD seçimleri öncesinde gerçekleşmesi planlanan 3 oylama mevcut. Bu oylamalardan ilki Mayıs ayında gerçekleşecek ve PAC içerisinden HODLvote kullanma yetkisine sahip 10 kişi seçilmesi için gerçekleştirilecek. Bu oylama için 250 dolar ve üstü bağışta bulunan katılımcılar aday önerme hakkına da sahip olacaklar.

Şimdilik, yönetim kurulu fonların nasıl tahsis edileceğine karar verirken, topluluk da bu fonların harcanacağı yere karar veriyor.

Darren Soto’nun adı adaylar arasında geçiyor

The Block’un Tyler Whirty ile yaptığı bir röportajda, adaylar arasında Kongre Blockchain Caucus’da görev yapan Florida milletvekili olan Darren Soto’nun da bulunacağından bahsetti.

İlginizi Çekebilir:  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem'den kripto paralarla ilgili düzenleme açıklaması

Bahsi geçen PAC, hibrit bir PAC olarak hem süper PAC hem de geleneksel PAC’lerin özelliklerine sahip olacak. Bu nedenle de bağışçıların bağış miktarları 5,000 dolar ile sınırlandırılacak. Toplanan tutar ise PAC kuralları uyarınca yalnızca bireysel kampanyalar için harcanacak. Yine de, sınırlamanın ötesinde herhangi bir fon için HODLpac, adaylar adına sınırsız miktarda para toplama ve harcama yetkisine de sahip olacak. 

Whirty, ‘’Merkezi olmayan ekonomiyi destekleyen ve bu topluluktan esinlenerek faaliyet gösteren adaylara yardımcı olmak istiyoruz, HODLpac’ın merkezi olmayan yönetişimi, onu geleneksel PAC’lerin yeni ve daha şeffaf bir yinelemesi yaptığını söyleyebiliriz.’’ dedi.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Eskişehir Osmangazi Üniversitesinde Siyaset Bilimi öğrenimi görmekteyim, geleceğin politikalarının kripto paralar ve getirdikleri teknolojilerden geçeceği görüşüne sahip olduğum için yaklaşık 3 yıldır kripto paralarla ilgileniyorum.