Wrapped Bitcoin (WTBC), Ethereum ağında oluşturulan, Bitcoin’i taklit eden bir dijital para birimidir.

Bitcoin’in blockchain (blokzincir) teknolojisi altyapısının hantal ve yüksek maliyetli olmasından dolayı, Ethereum ekosisteminin hızlı ve düşük maliyetli altyapısını Bitcoin ile kullanmak için yaratılmış bir alt coin olan Wrapped Bitcoin (WTBC), en anlaşılır ifadeyle Ethereum ağında birebir oranla Bitcoin’i temsil eden taklit bir token’dir.

Her Wrapped Bitcoin (WTBC)’in Ethereum ağında, Bitcoin ile birebir oranda karşılığı vardır. Böylece piyasadaki Bitcoin miktarı ile merkeziyetsiz kripto para borsaları üzerinde işlem yapılabilmektedir.

Wrapped Bitcoin (WTBC) protokolü karmaşık bir yapıya sahiptir. Zira Ethereum ağında Bitcoin ile işlem yapmak için Bitcoin’ler WTBC ile “sarılmalı”dır. Wrapped Bitcoin (WTBC) protokolünde “satıcılar” ve “koruyucular” isimli aşamalar vardır ve Wrapped Bitcoin (WTBC)’leri basabilenler “koruyucular”dır. Şu aşamada protokoldeki tek “koruyucu”, yani Wrapped Bitcoin (WTBC) oluşturabilen yetkili, BitGo’dur.

Koruyucu görevini üstlenen kurumlar, her bir Bitcoin’e karşılık olarak ürettikleri Wrapped Bitcoin (WTBC) için özel anahtarları saklamak ve istek üzerine alıcılara Bitcoin transfer etmekle görevlidir.

Piyasadaki tüm Wrapped Bitcoin (WTBC)’ler her üç ayda bir, piyasadaki Bitcoin miktarıyla eş değerde olduğundan emin olunması için üçüncü taraflarca denetlenmektedir.

Wrapped Bitcoin (WTBC)’ın fiyatı da, miktarıyla birebir oranda sabitlenmiş olan Bitcoin ile aynıdır.  Wrapped Bitcoin (WTBC), Ethereum ağında tutulan toplam Bitcoin’lerin yüzde seksenini oluşturmaktadır.

Wrapped Bitcoin (WBTC) hangi borsadan nasıl alınır?

Wrapped Bitcoin (WTBC)’in piyasa değeri, yazının yayımlandığı tarih itibariyle 1 BTC’ye eşit olan yaklaşık 48.750 Amerikan Doları’dır. Toplam piyasa değeri 6 Milyar Dolar olan Wrapped Bitcoin (WTBC), şu an piyasada 123.420 adet bulunmaktadır. Bu, piyasadaki toplam Bitcoin miktarının 123 bin adedinin Wrapped Bitcoin (WTBC) olarak Ethereum ağında bulunduğu anlamına gelir.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin grafik yorumlama nasıl yapılır?

Wrapped Bitcoin (WTBC), Kyber ve Uniswap gibi merkeziyetsiz borsalarda işlem görmektedir. Elindeki Bitcoin’i Wrapped Bitcoin (WTBC) ile takas etmek isteyen yatırımcılar, Dharma, Kyber, AirSwap, ETHfinex gibi onaylı satıcılardan takas etmelidir.

Wrapped Bitcoin’i (WBTC) satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!