Brad Garlinghouse, chief executive officer of Ripple Labs Inc., attends a panel discussion at the Singapore FinTech Festival in Singapore, on Monday, Nov. 12, 2018. The festival runs through Nov. 16. Photographer: Wei Leng Tay/Bloomberg via Getty Images

Kripto para piyasasında en çok yatırım yapılan kripto paraların başında gelen Ripple, ABD’li düzenleyici kurum SEC’in kripto paranın satışına ilişkin ihlallerden dolayı dava açmasıyla sert düştü. SEC, Ripple’ı ve iki yöneticisini 1.3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet satışı ile suçluyor.

Dünyanın en büyük üçüncü kripto parası Ripple, Ripple Labs Inc.’in Ripple satışıyla ilgili ihlaller nedeniyle ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edileceği yönünde çıkan haberlerin etkisiyle değer kaybetti. Ripple, kripto para birimi XRP son 24 saatte %10 oranında gerileme yaşadı.

Wall Street Journal’ın haberine göre Ripple’ın CEO’su Brad Garlinghouse, San Francisco merkezli şirketin düzenleyici kurum tarafından henüz işleme koyulmayıp beklemede olan dava ile ilgili olarak Pazartesi günü bilgilendirildiğini söyledi. Haberde askıdaki davanın XRP’nin esas itibarıyla bir menkul kıymet olup olmadığı ve regülasyonların getirdiği bildirimlere tabi olup olmadığı ile ilgili olduğu belirtildi.

“Savaşacağız ve kazanacağız”

Garlinghouse paylaştığı tweet serisinde şirketin beklemede olan SEC’in herhangi bir hukuki girişimi ile “savaşacaklarını ve kazanacaklarını” ifade etti.

Garlinghouse “Kripto para ve blockchain teknolojilerinin bir yere gitmeyeceğini biliyoruz. Ripple kullandı ve kullanmaya devam edecek, çünkü ödemeler için en iyi dijital varlık – hız, maliyet, ölçeklenebilirlik ve enerji etkinliği olarak. Küresel çapta 200’den fazla borsada işlem görüyor ve gelişmeye devam edecek.” dedi.

CoinMarketCap verilerine göre Ripple yaklaşık 22 milyar dolar ile Bitcoin ve Ether’in ardından en yüksek piyasa değerine sahip üçüncü kripto para konumunda bulunuyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!