Bitcoin ve kripto paraların ‘altın dönemi’ denilebilecek 2021 yılında vergi, düzenleme ve yasaklama kelimeleri kripto paralar ile en fazla anılan kelime öbekleri oldu. 2017’den beri Fas’ta yasaklı olan Bitcoin ve altcoinlerin alım satım hacminde Kasım 2017’den Şubat 2021’e kadar, %215’lik büyük bir artış görüldü.

Ülkede son üç yılda eşler arası (P2P) Bitcoin alım satım hacmi istikrarlı bir şekilde yükselmiş durumda. Kasım 2017’de Fas Döviz Bürosu, sanal para işlemlerinin döviz düzenlemelerini ihlal ettiğini, yaptırımlara ve para cezalarına tabi olduğunu kamuoyuna bildirmişti. Mali düzenleyiciler, ülkenin merkez bankası devlet tarafından verilen bir ulusal dijital para biriminin (CBDC) faydalarını araştırırken bile, kripto para birimlerini şüpheyle görmeye devam ediyor.

LocalBitcoins Pazarlama Direktörü Jukka Blomberg’e göre, Şubat 2021, platformda ay boyunca yaklaşık 900 bin dolar değerinde Bitcoin alınıp satıldığını söyledi. Blomberg, LocalBitcoins verilerine göre, 2019 ve 2020 yılları arasında kullanıcı kayıtlarında %30’luk bir artış görüldüğünü ve her gün 700’den fazla yeni hesap oluşturulduğunu söyledi.

2020’de başlayan ve 2021 yılında 62 bin dolara dayanan Bitcoin fiyatı, dünya çapında kripto para birimine olan talebi artırdı. Kripto para birimi şirketi Decred’in Orta Doğu topluluk yöneticisi Insaf Nori’ye göre, Fas’ta, merak ve finansal özerklik arzusunun bir kombinasyonu, Faslıları kripto satın almaya itiyor. Nori, kimi trader’ların hızlı ve kolay para kazanmanın peşinde olduğunu söylerken kimilerinin de bankalardan daha özgür buldukları için kripto para sektörüne adım attığını belirtti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!