Real Vision CEO’su olan makro yatırımcı Raoul Pal’ın son zamanlarda yayınlanan bir podcast sırasında konuşulan bir detay kripto camiasının dikkatini çekti. Pal, Singapur’da 306 milyar doların üzerinde portföyü olan bağımsız bir varlık fonu olan Temasek’in 2018 yılından beri madencilerden düzenli olarak Bitcoin satın aldığını açıkladı. Pal ayrıca, hükümetlerin de Bitcoin satın alma konusunda soruşturma yürüttüğünü iddia etti.

Raoul Pal’e göre, finansal hizmetler, telekomünikasyon, medya ve teknoloji, ulaştırma ve sanayi, tarım ve enerji gibi çok geniş bir sektör yelpazesine sahip olan yatırım şirketi Temasek’in Bitcoin yatırımı, halihazırda artan Bitcoin’in benimsenmesi için büyük bir dönüm noktası olabilir ve bu Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerinden sonra bankacılık devlerinin hatta hükümetlerin bile Bitcoin’e maruz kalmayı düşünmeye başladığı anlamına geliyor olabilir.

“Varlık fonları Bitcoin’i araştırıyor”

Kripto para endüstrisinde yeni olmayan bağımsız varlık fonu yönetimi şirketi Temasek, daha önce Binance Singapur’a yatırım yapmış ve borsaya 2018’de ülkede bir kripto lisansı başvurusunda bulunmasına yardımcı olmuştu.

Bu boğa sezonunda Bitcoin çılgınlığı, önce Microstrategy’nin agresif Bitcoin alımları, sonrasında Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin alması ile birlikte Bitcoin’in fiyatı 50 bin doları aşarak geçtiğimiz hafta 60 bin dolara çıkmıştı.

Kurumsal ilginin yanı sıra Morgan Stanley ve Goldman Sachs gibi geleneksel bankacılık devlerinin bile kurumsal müşterilerine Bitcoin hizmetleri sunmaya başlamasıyla BTC benimsenmesindeki engeller daha da azalmış görünüyor. Piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaş Bitcoin’de şimdi ise yeni moda ETF. Özellikle Kuzey Amerika ülkelerindeki şirketler Bitcoin ETF’i için sıraya girmiş durumda. Fidelity Investments, Goldman Sachs, SkyBridge Capital,
Morgan Stanley/NYDIG, VanEck, Valkyrie, WisdomTree, Bitwise
gibi şirketler Bitcoin ETF yatırımlarını başlatmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’ye başvuruda bulundu.

İlginizi Çekebilir:  Bitcoin 4 ay sonra 10 bin doları aştı!

Öte yandan NYDIG’in CEO’su Robby Guttman da Raoul Pal’un podcast yayınına konuk olarak ülkelerin varlık fonlarıyla görüşme halinde olduklarını ve bu fonların Bitcoin gibi farklı yatırım araçları konusunda bir girişimlerinin olabileceğini açıkladı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.