Yearn Finance (YFI) (Yearn.Finance şeklinde de yazılır), yatırımcıların stake ettikleri paralarını, en iyi faiz oranını elde etmek amacıyla farklı finansal ağlar arasında otomatik olarak dolaştıran bir merkeziyetsiz finans projesidir. YFI coin (ya da YFI token) de bu platformun yönetim token’idir. Güney Afrika merkezli bir proje olup, bugüne kadar Bitcoin’i değer olarak ilk kez geçebilmiş gelmiş geçmiş tek kripto paradır.

Yearn Finance (YFI) coin ne işe yarar?

Yearn Finance (YFI), kullanıcılarına gerçek anlamda fayda sağlayan yegane merkeziyetsiz finans protokollerinden biridir. Yearn Finance (YFI) ağına yatırdığınız para, en iyi faiz oranını elde etmek için otomatik olarak farklı borç verme ve likidite protokolleri ve finans ağları arasında dolaştırılır ve bu sayede yatırımcılar elde edebilecekleri en yüksek getirileri elde ederler. Bu özelliği ile hızla kendisine yatırımcı ve kullanıcılar bulan Yearn Finance (YFI) ağını ilginç kılan unsurlardan biri de, geliştiricisi Güney Afrikalı Andre Cronje tarafından bir “hobi projesi” olarak hayata geçirilmesi ve Yearn Finance (YFI) coin’lerin Coinbase borsasında 0 dolar (sıfır dolar) ile listelenmeye başlamasıdır.

Ancak 0 Dolar’dan yola çıkan Yearn Finance (YFI), bugün piyasa değeri bakımından en büyük ikinci, kilitli değer bakımından da en büyük dördüncü De-Fi projesi haline gelmiştir.

Yearn Finance (YFI) coin, Yearn Finance (YFI) projesinin yönetim token’idir ve ağdaki kararlar bu token sahipleri tarafından verilen oylarla alınır.

Yearn Finance (YFI) protokolünün merkezinde Vaults yani “kasalar” vardır. Bu kasalarda kullanıcılar yatırımlarını saklarlar. Kasalara yatırılan paralar, en az riskli ve en çok getirili teklif bulunana kadar çeşitli finans ağları ve likidite protokollerinde işlem görür. İlk başta stable coin’ler üzerinden en yüksek ve risksiz getiri elde edilirken, bugünlerde ağ tokenleştirilmiş Bitcoin ürünleri ve Chainlink ile en yüksek değerleri elde etmektedir. Kasalar sisteminin bir önemi de, Ethereum ağını kullanmayı ortadan kaldırmak, bu sayede de işlem maliyetlerini azaltmaktır. Ayrıca kullanıcılar, kasalardaki stable coin’lerini, stable coin’lere likidite sağlayıcı token’lerle de takas edebilir.

İlginizi Çekebilir:  Mina Protocol (Mina Coin) nedir, nereden ve nasıl alınır? Mina Coin kaç x yapar?

Yearn Finance (YFI) ağında merkeziyetsiz bir sigorta protokolü olan yInsure ve merkeziyetsiz borç alma-verme prorokolü StableCredit gibi ürünler de geliştirilmektedir.

Yearn Finance (YFI)’in toplam arzı sadece 36 bin adettir. Bu yüzden değerlidir. Ancak arzın çok sınırlı olmasından memnun olmayan bazı topluluk üyeleri, zincirde bir çatallanmaya giderek, DFI.money (YFII) ismiyle bilinen ikinci bir token meydana getirmiştir.

Yearn Finance (YFI) coin hangi borsalardan nasıl alınır?

Şu an toplam Yearn Finance (YFI) arzının tamamı piyasada dolaşımdadır. 1,15 Milyar Dolar’lık market değerine sahip olan Yearn Finance (YFI), kripto para piyasasında değer sıralaması bakımından 58. sıradadır.

2020’nin Temmuz ayında 739 Amerikan Doları ile dip noktasını gören Yearn Finance (YFI) coin, 2021 Şubat’ında ise 51,859 Amerikan Doları ile Bitcoin’i bile geride bırakan, tüm zamanların en yüksek rakamına ulaşmıştır.

Yazının kaleme alındığı tarihte 1 Yearn Finance (YFI) coin fiyatı 31.429 Amerikan Doları’dır ve 46.642 Amerikan Doları değerindeki Bitcoin’den sonra en değerli ikinci kripto varlıktır. Yearn Finance (YFI) coin, Türk borsaları arasında henüz listelenmezken, yurtdışında Binance, KuCoin, Bitfinex, Huobi Global, Kraken, Crypto.com, Gate.io, OKEx, FTX, Hotbit, Bittrex gibi büyük borsalardan alınıp satılabiliyor.

Yearn Finance (YFI) coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!