Geçtiğimiz Cumartesi Murat Uysal’ın yerine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan kararname doğrultusunda atanan Merkez Bankası’nın yeni başkanı Naci Ağbal, ilk açıklamasını yaptı ve “Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir.” dedi.

Türkiye geçtiğimiz hafta sonunda ekonomi ile ilgili flaş olaylar yaşadı. Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen sene yine kendisinin atadığı Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ı görevden alıp yerine Cumhurbaşkanlığı Strataeji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal’ı ataması, bir gün sonra da Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın kişisel Instagram hesabından, görevinden istifa ettiğini duyurması, Türkiye gündemini allak bullak etmişti. Son dönemde kötüye giden ekonomideki çatlakları gidermeye çalışan Saray yönetimi, dolar/TL kurunu ve enflasyona yara bandı arıyor.

Naci Ağbal’dan şeffaflık sözü

Yeni başkan Naci Ağbal, sabah saatlerinde Merkez Bankası’nın resmi sitesinden yaptığı açıklamada, “TCMB olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir. 19 Kasım 2020 tarihli PPK toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır.” ifadelerini kullandı.

Yeni dönemde faiz artırımının beklendiği Merkez Bankası’nın yeni patronunun nasıl bir hamle yağacağı merak konusuyken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise faiz konusunda net karşıt bir görüşte olduğu biliniyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!