Kripto para dünyasının yeni yıldızları, fiyatları düşük, arzları yüksek olan Safe Coin’ler. “Safe” ön takısıyla başlayan bu kripto paraların özellikleri, kendi kendilerini yöneterek likidite sağlayabilmeleri.

Gün geçmiyor ki kripto finans dünyasında bir yenilik ortaya atılmasın, yeni bir fikir doğmasın. Bunlardan biri de “safe” ön takısıyla başlayan Safe Coins yani Safe Coin’ler. Son dönemde popüler olmaya başlayan SafeMoon, SafeMars, SafeCapital, SafeEarth gibi dijital para birimlerine yakından bakalım…

Safe Coins yani Safe Coin’ler olarak da bilinen, isimleri “Safe” kelimesiyle başlayan bu kripto para birimlerinin fiyatları çok düşük. 1 Dolar gibi bir yatırımla milyonlarcasını alabiliyorsunuz. Doğal olarak arzları çok çok yüksek. Piyasa arzı katrilyonlarca olan safe coin’lerin bu açıdan bakıldığında arzlarının sınırsız olduğunu da söyleyebiliriz.

Safe ön takısıyla başlayan kripto paraların ortak işlevleri, kendi kendilerini yöneterek likidite ve getiri oluşturmalarıdır. Kısacası safe coins yani safe coin’ler bir projeye ya da bir başka kripto para birimine likidite oluşturmak için likidite havuzlarında tutulurlar.

SafeMoon, SafeMars, SafeBTC gibi coin’ler trade etmek yani alıp-satmak için DEĞİLDİR. Bu coin’lerin icad edilme mantığı, white paper’larında da açıkça belirtildiği gibi, likidite havuzlarında HODL edilmek yani çok uzun süreler elde tutmaktır. Zaten çok çok düşük fiyatları nedeniyle, alıp satmakla bir gelir elde edilmez. Bu coin’leri cüzdanlarında çok uzun süre tutanlar, yani HODL edenler, projelere likidite sağlamış olurken, zaman içinde küçük karlar elde ederler.

Örneğin SafeMars coin’i ele alalım : Bu coin’e sahip olanların tüm işlemlerinden %4 komisyon kesilir. Bu %4 kesintinin yarısı yani %2’si tekrar SafeMars sahiplerine dağıtılır, diğer %2’lik kısmı ile de proje fonlanır.

Başlıca Safe Coin’ler neler?

SafeMoon Coin nedir?

Rapor edilen toplam arzı yaklaşık 643 trilyon adet olan bu coin’in 1 tanesi ise 0.00000484 Dolar. Yani 1 Dolar karşılığında tam tamına 200 bin adet alınabiliyor. Toplam market değeri yaklaşık 3 milyar Dolar olan SafeMoon, otomatik likidite sağlayıcı merkeziyetsiz bir token’dir. Projenin geliri ile merkeziyetsiz NFT borsaları oluşturma ve kripto eğitim uygulamaları geliştirme gibi hedefler belirlenmiş. SafeMoon token ile yapılan her işlemde %10 işlem ücreti kesilir ve daha sonra %5 bu coin’i cüzdanlarında HODL edenlere dağıtılırken, %5 ile de söz konusu projelerin finansmanı sağlanır.

İlginizi Çekebilir:  El Salvador'dan sonra sıra Uruguay'da mı? Bitcoin yasa tasarısı sunuldu

SafeMars Coin nedir?

Maksimum arzı 1 katrilyon adet olarak açıklanan SafeMars Coin’in 1 adet fiyatı 0.00000024 Dolar’dır. Yani 1 Dolar ile bu coin’den yaklaşık 4 milyon adet alınabilir. Toplam market değeri 240 milyon Dolar olan SafeMars HODL edenlerden işlem başı %4 vergi kesilir ve bunun %2’si tekrar SafeMars bulunduranlara dağıtılırken, %2’si BNB Coin’e dönüştürülerek likidite elde edilir.

SafeBTC Coin nedir?

Şu an dolaşımda yaklaşık 393 trilyon adet bulunan bu coin’in 1 adet fiyatı 0.00000009 Dolar’dır yani 1 Dolar karşılığı 10 milyon adet almak mümkündür. Toplam market değeri sadece 8,6 milyon Dolar olan bu coin’i elinde bulunduranlar işlem başı %5 vergi kesintisine uğrarlar ve %2 pasif gelir elde ederler. SafeBTC Coin ile elde edilen gelir, SafeMoon projesine likidite olarak aktarılır.

SafeGalaxy Coin nedir?

1 Katrilyon adet maksimum arzı bulunan bu coin’in şu an piyasada dolaşan arz miktarı bilinmemektedir, bu da aslında sınırsız arza sahip olduğu anlamına gelir. 1 tanesi 0.00000004 Dolar olan SafeGalaxy coin’den 1 Dolar karşılığı 20 milyon adet satın alınabilir. Yaklaşık 38 milyon Dolar market değeri bulunan SafeGalaxy Coin, her işlemden kesilen %10 komisyonun yarısı ile cüzdanında bu coin’i bulunduran yatırımcılara geri ödeme yaparken, geri kalanı BNB Coin’e dönüştürülerek likidite amaçlı kullanılmaktadır.

SafeSun Coin nedir?

394 milyar adet toplam arzı bulunan SafeSun coin, toplamda sadece 6,6 milyon Dolar piyasa değerine sahiptir ve 1 adet fiyatı 0.00001672 Dolar’dır. Daha önce 1 trilyon olarak açıklanan toplam arz, daha sonra 605 milyar adedinin yakılması ile 394 milyar adede indirilmiştir.

SafeEarth Coin nedir?

557 trilyon adet maksimum arzı bulunan bu coin, 0.00000002 Dolar olan adet fiyatı ile 1 Dolar karşılığı 50 milyon adet satın alınabilmektedir. Toplam market değeri 13 milyon Dolar olan SafeEarth coin’i cüzdanlarında bulunduranlar, işlem başı %4 vergi kesintisine uğrarlar. Bu rakamın %1’i cüzdanlarında SafeEarth coin bulunduranlara geri ödenir, %1 ile Ethereum alınır ve likidite havuzuna eklenir, %1 ile aynı ekibin geliştirdiği SafeMars coin alınır, kalan %1 ile de dünyayı korumak için çalışan projelere bağışta bulunulur.

İlginizi Çekebilir:  Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Bitfinex, 28 kripto parayı liste dışı ediyor

SafeLight Coin nedir?

1 Katrilyon adet maksimum arzı bulunan SafeLight coin’in adet fiyatı 0.00000001 Dolar’dır yani 1 Dolar karşılığı 100 milyon adet almak mümkündür. Piyasa değeri 5 milyon Dolar olan SafeLight coin, her işlemden kesilen %10 komisyonun %5’lik kısmı ile cüzdanlarında bulunduranlara pasif gelir ödemesi yaparken, %5’lik kısımla da likidite sağlanır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!
Kaan Göktaş

ex gazeteci, nevzuhur (gölge) yazar, içerik geliştirici, seo gurusu, kripto para ilgilisi.