Hindistan’daki kripto para birimleri ile ilgili yasaklar konusundaki belirsizlik sürerken hükümetin Bitcoin ve kripto para alım satımına imkân tanıyan firmaların veya borsaların internet protokolü (IP) adreslerini engellemeyi planladığı iddia edildi.

Hindistan’da yayım yapan yerel bir haber kaynağı, hükümet kanadından ismini açıklamadığı bir kaynağa dayandırdığı haberde, Hindistan üst düzey yetkililerinin, Bitcoin ve diğer kripto paraların yasal olmadığını ve ülkede herhangi bir şekilde alım satımına izin verilmeyecek şekilde kripto para borsalarının IP adreslerinin ülke çağında engellemek için hazırlık içinde olduğu ifade edildi.

IP adreslerinin engellenmesine ilişkin spekülasyonlar, hükümetin çok yakında parlamentoda 2021 Kripto Para Birimi ve Resmi Dijital Para Yasası tasarısını oylamaya sunacağına dair haberlerin ortaya çıktığı bir zamanda gelmiş oldu.

Bilindiği üzere Hindistan hükümeti, Çin’e ait çeşitli yetişkin film siteleri dahil birçok uygulama ve siteye erişimi engellemişti ancak kullanıcılar bu sitelere erişimi VPN kullanarak sağlamaya devam etmişti.

Ülkede kripto para birimlerinin yasaklanması konusundaki tartışma birçok yatırımcıyı endişelendirdi. Ancak hükümet, kripto paralar üzerinde kapsamlı bir yasak olmayacağına dair sinyaller vererek endişeyi gidermeye çalışmıştı. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman da, kripto para birimleri veya en azından onun teknoloji kısmı üzerinde tam bir yasak olmayacağını açıkça belirtti ve “Bizim açımızdan, tüm seçenekleri kapatmadığımız konusunda çok netiz. İnsanların blok zinciri, Bitcoin veya kripto paralar üzerinde denemeler yapmasına izin vereceğiz” demişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!