Dünyanın en fazla işlem gören kripto para borsalarından OKEx’in Güney Kore kolu, operasyonlarını 7 Nisan’da sonlandırıyor. Gün içinde yayımlanan bir duyuruda borsa, müşterilerin itibari para ve kripto varlıklarını bu tarihe kadar geri çekmeleri gerektiğini söyledi.

Borsa, açıklamanın devamında “Hizmetimizin sona ermesinden sonra OKEx Korea, müşterilerin varlıklarını çekmemesinden kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu tutulmayacaktır” cümlesini sarf etti. CoinGecko’ya göre OKEx Kore, Ağustos 2019’da aktifleştirildi ve son 24 saatte 1.5 milyon dolar civarında yetersiz hacme sahipti.

Binance’in Güney Kore kolu da, Nisan 2020’de faaliyete geçtikten sonra bu yılın başlarında ‘yetesiz hacim’ nedeniyle kapatılmıştı.

Kapanma Güney Kore’deki yasa korkusu mu?

Kapatma için bir neden belirtmeyen OKEx Korea’nın çekilmesinin muhtemelen Perşembe günü Güney Kore’de yürürlüğe giren yeni yasadan kaynaklı olduğu düşünülüyor. Yasaya göre, Kore kripto borsaları, Kayıtlı Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcıları (VASP’ler), Finansal Hizmetler Komisyonu’na (FSC) şüpheli işlemlerin raporlarını sunmak, uyum denetimlerine tabi olmak ve 25 Mart’tan itibaren müşterilerinin kimliklerini doğrulamak zorunda.

FSC, gözetim, alım satım, takas ve dijital cüzdan hizmetleri veren kripto firmalarının, Eylül ayı sonlarından itibaren uyumsuzluk nedeniyle olası yaptırımlarla karşılaşmadan önce FSC’ye kaydolmak için altı aylık bir süreye sahip olduklarını açıklamıştı.

Güney Kore’nin kripto para birimi işletmeleri için kara para aklamayı (AML) önleme tedbirleri, geçen hafta kabine yetkililerinin bir dizi yasa değişikliğini unonaylamasından sonra Perşembe günü yürürlüğe girmişti.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!