Dolar/Yuan kuru, 2008’den bu yana ilk kez 7’yi aştı ve yuan dolar karşısında son 11 yılın en düşük düzeyine geriledi. Bitcoin bu gelişmeye tepki vermekten gerid urmadı ve 12 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı.

ABD ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında yaklaşık bir yıldır yaşanan ticari gerilim bütün dünya ticaretini etkilemeye devam ediyor. Çin Halk Bankası, kurdaki artışın nedeninin Çin ürünlerine getirilen ek vergiler olduğunu açıkladı ve Yuan, 2008 global ekonomik krizinden bu yana ilk kez dolar karşısında en düşük seviyesine geriledi.

Bitcoin ise bu gelişmeye kayıtsız kalmadı ve 10 bin dolar seviyesini hızla geçerek 12 bin dolar bandının üzerinde yer almayı başardı.

Capital Economics’ten Julian Evans-Pritchard, Çin Halk Bankası’nın, ABD ile “ateşkes” müzakereleri sürdüğü sırada yuanın değer kaybını önlemeye çalışmasının muhtemel olduğunu söyledi. ABD yuanın dolar karşısında kilit önemdeki 7 seviyesini aşması sonrasında Çin’i Pazartesi günü kur manipülatörü olarak ilan ederken piyasa müdahaleleri ile yuanı düşük tutmakla ve bu yolla adil olmayan ticaret avantajları elde etmekle suçluyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile devam eden ticaret savaşında, 1 Eylül tarihinde devreye girecek yeni bir ek gümrük vergisi duyurusunu geçen hafta yaptı.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.