Kripto para dünyasında oldukça duyduğumuz ve kripto paraların ağlarında gerçekleşen olaylar sistemi çok yakından ilgilendirir bu da bütün blockchain kurgusunu etkiler.

Kripto paraların korkulu rüyalarından biri olan blockchaine dayalı bir sistemde gerçekleşen Yüzde 51 Saldırısı ya da İngilizce olarak Attack %51, kripto paraların blockchain ağlarında görülen bir kusur olarak göze çarpar.

Sıkça maruz kalınan bu saldırılarda saldıran kişi ya da grupların ağdaki üstünlüğü ele geçirmeyi hedefler. Ağdaki yüzde 51 çoğunluğu ele geçiren bir kişi ya da grup bütün ağa hakim olabilir ve bu şekilde sistemi yavaşlatıp ağdaki hareketleri istediği gibi manipüle edebilir.

Örneğin Ethereum ağının yüzde 51’ini ele geçiren, bütün ağdaki kontrolü sağladıktan sonra tamamını ele geçirmese de ağa zarar verebilecek potansiyele ulaşmış olur ve ağdaki işlemleri onay reddi vererek sistemdeki akışı bozup çalışmasını zorlaştırabilir. Uzun süreli aktif olan bir işlemi tersine çevirme, bir coin’i yoktan var etmek ve insanların cüzdanındaki parayı çalmak gibi durumlar kesinlikle imkansızdır.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.