2020 yılı kripto para endüstrisinin altın çağı olarak nitelendirilebilir. Genç yatırımcılar kripto para birimlerinin zenginliğe giden bileti olduğunu düşünüyor ve Z kuşağının yaklaşık üçte ikisi kripto para yatırımlarından dolayı milyoner olabileceklerine inanıyor.

Koronavirüs salgınıyla FED’in başlattığı parasal genişleme politikası, ABD’nin son başkanı Joe Biden’ın seçilmesiyle birlikte, Kongre’nin ekonomik bir çöküşü önlemek için her şeyi yapacağı hissi ile yükselen finansal piyasalar, COVID-19 pandemisi boyunca yükseldi ve yatırımcılara bir sonraki Warren Buffett olacaklarına dair artan bir güven verdi.

Z kuşağı geleceği kriptoda görüyor

Araştırma ve analiz şirketi Engine Insights tarafından yakın zamanda yapılan bir anket, ankete katılan ABD’li yetişkinlerin %31’inin “kripto yatırımlarından milyoner olabileceklerine inandıklarını” ortaya koydu. Ankete iştirak edenler kriptoyu bir gelecek ve zenginliğe giden yolda bir araç olarak olarak görüyor. Anketin en çarpıcı sonucu ise Z kuşağıyla alakalı. 1997-2012 arasında doğan genç neslin büyük bir kısmının, kripto paraların kendilerini milyoner yapacağına inanıyor.

1.027 kişiden alınan yanıtlara dayanan anketin bulguları, birçok yönden içinde bulunduğumuz anın mükemmel bir simgesi olarak göze çarpıyor. Bu hafta yaşanan düşüşler gibi sene içindeki düşüşlere rağmen, Bitcoin sene başından bu yana değerini ikiye katladı, Ethereum ise 1 senede %450 arttı, Shiba Inu ve Dogecoin gibi meme tokenleri yıl boyunca büyük artışlarla manşetleri süsledi. Gençlerin kripto para dalgasına kapılması, uzmanları FOMO düşüncesinde birleştirse de Bitcoin ve diğer kripto paraların geleceği ciddi şekilde tartışılır hale geldi.

X kuşağı ve önceki nesiller kripto piyasasına kuşkuyla bakıyor

Bir başka ankete göre ise bulgular daha da ciddi. Pew Araştırma Merkezi’nin yakın tarihli bir anketine göre, 18-29 yaşındaki erkeklerin %40’ından fazlası kripto para birimine yatırım yaptı, alım satım yaptı. Aynı yaş grubundaki kadınların sadece %19’unun bunu yaptığı görüldü.

İlginizi Çekebilir:  İtalya Merkez Bankası'ndan blockchain adımı

X kuşağı gibi daha geleneksel piyasalarla ilgili kalabalıkların kriptoya ilgisi diğer nesillere göre daha az. Y kuşağı ise X kuşağına göre kripto paralara daha hakim görünüyor. Engine Insights tarafından ankete katılan Y kuşağının yüzde 46’sı kripto yatırımıyla milyonları vurabileceğini düşünüyor.

Genç yatırımcılar kriptoya cesur bir bakış açısıyla yaklaşıyor ancak onlardan büyük nesiller Japon ekonomisinin çöküşü, Dot-Com balonunun patlaması ve 2008’deki ABD konut piyasası krizleri gibi piyasayı derinden etkileyen olayları yaşadıkları için kripto paralara şüphe ile yaklaşıyor.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Yeni Medya mezunuyum. Yaklaşık 8 yıldır medya sektöründeyim. İçerikle alakalı birçok projede yer aldım. Son 3 yıldır da kripto para gazeteciliği yapıyorum. Kripto para ve blokzincir alanlarıyla ilgileniyorum.