Zilliqa (ZIL), saniyede binlerce işlem listeleyebilme hızıyla bu alanda dünyanın en hızlı blockchain’i (blokzinciri) olduğunu iddia ediyor. Özel bir mimariye sahip Zilliqa blok zinciri yıllık bir araştırma ve geliştirme sürecinin ürünüdür.

Sharding (veritabanının yatay bölünebilmesi) adı verilen yenilikçi teknoloji sayesinde Zilliqa ağı genişledikçe, yani ağdaki madenci sayısı arttıkça işlem hızları da artmaktadır. Zilliqa, “makine öğrenmesi” sistemi ile merkeziyetsiz finansal uygulamaların ölçeklendirilebilmesini sağlayan bir yapıdadır. İşlem hızı gerektiren merkeziyetsiz uygulamalar Zilliqa sayesinde sorunsuz biçimde çalışabilen bir altyapıya sahip olurlar.

Zilliqa (ZIL) coin ne işe yarar? Zilliqa (ZIL) coin’in geleceği var mı?

Zilliqa ağı, madencilere stabil ve düzenli toplu ödemeler yapar. Zilliqa madenciliğinde daha az enerji gereksinimi gerekir, çünkü iş ispatı (Proof of Work – PoW) algoritması tek bir noktada yoğunlaşır, güvenli veri akışı ve akıllı sözleşmeler sunar.

Zilliqa’nın kuruluş hikayesi, 2018’de CryptoKitties isimli oyunun piyasaya çıkmasına dayanır. Oyunun altyapısının kurulduğu Ethereum blok zinciri üzerindeki tüm işlemlerin tek başına yüzde 11’lik bir kısmını bu oyun işgal edince, sadece bir hafta içinde Ethereum ağı ciddi anlamda ağırlaşmaya başladı ve yoğunluktan kilitlendi, para transferi ve alım-satım gibi işlem onaylarında gecikmeler yaşanmaya başlandı ve blok zinciri kullananların işlem başına ödedikleri ücretler aşırı derecede yükseldi. Bu oyun aslında kripto paralar ile ilgili değildi, sadece blok zinciri üzerinde işleyen bir mimariye sahipti. Bazı kişiler, finansal işlemlerle ilgili olmayan bu oyun gibi bir uygulamanın blokzincirinde ne işi olduğunu sorgularken, daha vizyoner blok zincir geliştiricileri için bu olay bir ders niteliğindeydi: herkesin kullanımına açık olması gereken bir blok zincir daha esnek ve daha ölçeklenebilir olmalıdır.

Zilliqa ağı işte bu olayın ilham verdiği bir sorunun çözümü için geliştirilmiştir : merkeziyetsiz bir blok zincir ağında işlem sayısı arttıkça nod sayısı da artar ve nodlar arasında gecikme de artacağı için sistem bir süre sonra durma noktasına gelir. Bu yüzden sharding (yatay bölünebilme) mimarisini geliştiren yazılımcılar, binden fazla dağıtık uygulamanın barındığı Ethereum ağında saniyede 15 işlem gerçekleştirilebilmesine oranla, dünyanın en popüler ödeme sistemleri olan MasterCard / Visa ağının hızı olan saniyede 4 binden fazla işlem gerçekleştirebilen bir çözüm ortaya sunmuşlardır. Yapılan testlerde Zilliqa ağının bu sayıyı dahi geçtiği görülmüştür.

İlginizi Çekebilir:  Chainlink (LINK) Link coin nedir, nereden ve nasıl alınır?

Bu özelliği sayesinde Zilliqa’nın küresel çapta genel kullanıma uygun yapıya sahip olan tek merkeziyetsiz blok zincir platformu olduğu belirtilmektedir.

Zilliqa mimarisini geliştirmek için geliştirici ekibi, Scilla adı verdikleri yeni bir programlama dili yaratmıştır. Bu dil, durum ve işlevi birbirinden ayıran bir yapıdadır : örneğin bir akıllı sözleşmenin sözleşme çağrısı (durum) ve yapılan gerçek hesaplama işi (işlev) arasında ayrım vardır.

Zilliqa (ZIL) coin hangi borsalardan nasıl satın alınır?

Tanıtıldığı özel bir finansman turunda 12 Milyon Dolar değerinde Ethereum fonlama kazanan Zilliqa, Singapur merkezli bir ağdır. Zilliqa ağının yerel token’inin ismi Zilliqa (ZIL) coin’dir. Zilliqa (ZIL)’in toplam arzı 21 milyar adettir. Bunun yaklaşık 11 milyar adedi şu an piyasada dolaşımdadır. Güncel market değeri 1,3 Milyar Amerikan Doları olan Zilliqa (ZIL), kripto para piyasasında 50. sırada bulunmaktadır.

Yazının yayımlandığı tarihte 1 Zilliqa (ZIL), 0.11 Amerikan Doları değerindeydi.

2020 yılının Mart ayında 0.002 Amerikan Doları ile dip seviyeden işlem gören Zilliqa (ZIL) coin, 2018 Mayıs’ında ise 0.23 Amerikan Doları ile tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmıştı.

Zilliqa (ZIL) coin, Türk borsalarından sadece Paribu’da listelenirken, yurtdışında Binance, Upbit, CoinEx, KuCoin, BitHumb, Huobi Global, OKEx gibi büyük borsalardan alınıp satılabiliyor, transfer (çekme ve yatırma, alma ve gönderme) işlemleri yapılabilmektedir.

Zilliqa (ZIL) coin’i satın almak için bu linke tıklayıp üye olup, işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra kripto paranızı satın alabilirsiniz.

Bitcoin ve kripto paralarla ilgili en güncel ve son dakika haberlerine anında ulaşmak için Gazetecoin.com'u Twitter’da takip edin, Google News’te takip edin, Instagram’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!